Falcon Heavy’nin yolculuğuyla ilgili bilmeniz gereken her şey

Elon Musk'ın SpaceX adlı uzay şirketi, Falcon Heavy roketi için başarılı bir fırlatma denemesi gerçekleştirdi. Tepesinde bir Tesla Roadster taşıyan Falcon Heavy dünyanın en güçlü roketi unvanını kazandı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Salı günü SpaceX’in uzun süredir beklenen Falcon Heavy roketinin Kennedy Uzay Merkezi’nden fırlatılmasını izledik. On binlerce insan ülkenin çeşitli yerlerinden kalkıp Florida’ya gelerek bu tarihi ana tanıklık etti. Kalkışın ardından Falcon Heavy dünyanın en güçlü roketi unvanını kazandı.

Daha da ilginci Falcon Heavy’nin tepesinde bir bakıma ‘yolcu’ taşıyan Tesla Roadster yer alıyordu. SpaceX geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamayla elektrikli spor arabanın sürücü koltuğunda SpaceX uzay giysisi giymiş bir mankenin bulunacağını söylemişti. Starman adı verilen bu manken yolculuk sırasında David Bowie’nin Space Oddity adlı şarkısını dinledi. Starman’in görüntüleri canlı yayınla paylaşıldı;

Roadster’ın ilk yörüngesine yerleştirilmesinin ardından Falcon Heavy’nin iki iticisi neredeyse aynı anda iki farklı iniş bölgesine inmeyi başardı. Roketin merkez çekirdeği ise SpaceX’in otonom drone gemisi Of Course I Still Love You‘ya gönderildi. Çekirdek gemiye ulaşamadan canlı yayın bağlantısı kesildi ve çekirdeğin sağ salim vardığına dair SpaceX’ten henüz bir açıklama gelmedi.

Bu Falcon Heavy için sadece bir test uçuşu olsa da SpaceX’in asıl hedefi Roadster’ı Mars yörüngesine göndermek. Gerçekleştirilen başarılı fırlatmanın ardından bir fırlatma daha yapılabileceğini belirten Musk, “Eğer Falcon Heavy kalkış esnasında beklenmeyen bir patlama yaşasaydı 4 milyon Pound ağırlığında TNT’nin patlamasına eşit bir etki yaşanırdı.” dedi.

SpaceX şu anda BFR (Big Fucking Rocket) adını verdiği, Falcon Heavy de dahil şu anda kullandığı filosunu işlevsiz kılacak devasa ve çok amaçlı bir uzay aracı üzerinde çalışıyor. Musk, eğer yakın zamanda BFR’ı yerden kaldırmayı başarırlarsa Falcon Heavy’yi  insanlı bir ekiple Ay’a gönderme fikrini tekrar düşünebileceklerini söyledi. Yine de, SpaceX şimdilik enerjisini Falcon Heavy’ye vermiş durumda.

Kaynak: Wired

Falcon Heavy'nin tepesinde bir bakıma 'yolcu' taşıyan Tesla Roadster yer alıyordu. SpaceX geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamayla aracın sürücü koltuğunda SpaceX uzay giysisi giymiş bir mankenin bulunacağını söylemişti. Starman adı verilen bu manken yolculuk sırasında David Bowie'nin Space Oddity adlı şarkısını dinledi. Roadster'ın ilk yörüngesine yerleşmesinin ardından roketin iki iticisi neredeyse aynı anda iki farklı iniş bölgesine başarılı şekilde iniş yaptı. Roketin merkez çekirdeğiyse SpaceX'in otonom drone gemisi Of Course I Still Love You'ya gönderildi. Çekirdek gemiye ulaşamadan canlı yayın kesildi ve şirket konuyla ilgili henüz bir açıklama yapmadı. Bu Falcon Heavy için sadece bir test uçuşu olsa da SpaceX'in asıl hedefi Roadster'ı Mars yörüngesine göndermek. Elon Musk, gerçekleştirilen başarılı fırlatmanın ardından bir fırlatma daha yapılabileceğini belirtti.

9 Yorum

  • onedio tarzında başlık koymazsanız sevinirim, buranın okuyucu kitlesinin herhangi bir ilgi çekici başlığa ihtiyacı yok diye düşünüyorum. bilmemiz gereken her şeyin 2 satırlık yazıyla karşılaması ise üzücü. ya her şey yazıyorsanız 2011 den beri neler oldu nasıl gelişti ayrıntısına kadar yazın ya da komik başlıklar yerine içeriği bildiren bir başlık atın yeter, kolay gelsin, teşekkürler.

    • Pek doğru bir başlık seçimi yapmadım galiba, haklısınız. İlgi ve uyarınız için teşekkürler.

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği