“3. Dünya Savaşı sonrası uygarlık uzayda devam edecek”

South by Southwest Festivali'ne katılan Elon Musk, Üçüncü Dünya Savaşı yaşanması halinde, insan uygarlığının devamı için Mars'a gitmemiz gerektiğine dikkat çekti.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Geçtiğimiz Pazar Günü South by Southwest Festivali‘nde konuşan SpaceX ve Tesla kurucusu Elon Musk, insanlığın Mars’ı kolonize etmeye öncelik vermesi gerektiğini, böylece 3. Dünya Savaşı çıkması halinde türümüzün korunacağını söyledi. Musk konuşması sırasında “Bir Karanlık Çağ daha yaşanması muhtemel. Mars üzerinde kendi kendine yetebilen bir üs kurmak önemli.” ifadelerine yer verdi.

Konuyla ilgili net bir tahminde bulunmayacağını belirten Musk, 3. Dünya Savaşı gelmeden harekete geçmemiz gerektiğini hissettiğini söyledi. Elon Musk yerçekimiyle ilgili az çok bilgi sahibi olan insanlardan biri. Amazon CEO’su Jeff Bezos, Virgin Galactic kurucusu Richard Branson ve Elon Musk ticari uzay yolculuğu ve uzayın endüstrileştirilmesi konularında öncü rol oynuyor.

Geçtiğimiz haftalar Musk’ın SpaceX şirketi için epeyce yoğun geçti. Tarih kitaplarına geçecek nitelikteki Falcon Heavy fırlatması hepimizi heyecanlandırdı. Ayrıca, tüm dünyaya internet sağlama hedefiyle iki prototip uydu Dünya yörüngesine gönderildi. Musk’ın önümüzdeki 40 ila 100 yıl arasında 1 milyon insandan oluşan bir Mars kolonisi kurma planı da var.

Karanlık Çağ’dan bahsetse de Musk sürekli olarak durumun vahametini düşünmüyor elbette. Kızıl Gezegen’deki gece hayatına dair fikirleri de var: “Mars, dökümhanelerden gece kulüplerine kadar her şeye ihtiyaç duyacak. Mars’ta mükemmel barlar da olmalı.”

Musk, şu an bulundukları noktaya gelmenin kolay olmadığını da belirtti: “SpaceX’in ilk üç fırlatması başarısız oldu. Eğer dördüncü de başarısız olsaydı şu anda SpaceX diye bir şirket olmayabilirdi.”

Şu anda SpaceX’in odağında BFR (Big Falcon Rocket) adlı uzay aracı var. Tabii bir de yapay zeka konusu var. Elon Musk geçmişte yapay zekanın insanlığın sonunu getirebileceğine dair endişelerini dile getirmişti. Pazar günkü soru cevap etkinliğinde de durum farklı değildi. Musk, Westworld yazarı Jonathan Nolan’a “Yapay zeka beni inanılmaz korkutuyor.” dedi. Düzenleme taraftarı olmadığını ancak yapay zekanın nükleer silahlardan daha zararlı olduğunu hissettiğini belirtti. Yapay zeka tarafından başlatılan bir Üçüncü Dünya Savaşı’nın bizi Dünya’dan ayrılmak zorunda bırakıp bırakmayacağına dair yorumda bulunmadı.

Kaynak: CNet, The Guardian

Geçtiğimiz Pazar Günü South by Southwest Festivali'nde konuşan SpaceX ve Tesla kurucusu Elon Musk, insanlığın Mars'ı kolonize etmeye öncelik vermesi gerektiğini, böylece 3. Dünya Savaşı çıkması halinde türümüzün korunacağını söyledi. Musk konuşması sırasında "Bir Karanlık Çağ daha yaşanması muhtemel. Mars üzerinde kendi kendine yetebilen bir üs kurmak önemli." dedi.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

  • Mars’a yolculuk ve Mars’ta yaşam olanakları mı hızlı ilerledi yoksa Musk’ın 3. dünya savaşının çıkış tarihi mi çok geç? Ki söylediğine göre Mars’a gidiş tarihine bakılırsa 3. dünya savaşı yaklaşık 50 yıl sonra. Ama neden başka sebepler değilde 3. dünya savaşı?

  • Türkiye İş Bankası'nın katkılarıyla

Bülten Aboneliği

Günlük haberleri eposta bültenimizle takip edin!

Teşekkür ederiz.

Bir terslik var...