SpaceX roketini başarıyla fırlattı

SpaceX'in Falcon 9 adlı roketi, pazar günü NASA'nın fırlatma rampasından Uluslararası Uzay İstasyonu'na ulaşmak üzere başarılı bir şekilde fırlatıldı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

SpaceX’in Falcon 9 adlı roketi, pazar günü NASA’nın fırlatma rampasından Uluslararası Uzay İstasyonu’na ulaşmak üzere başarılı bir şekilde fırlatıldı. Bu başarı, gelecekte SpaceX’in insanlı yolculuklar gerçekleştirmesi için bir önayak olarak görülüyor.

Cumartesi günü gerçekleşmesi beklenen fırlatma işlemi, detayları açıklanmayan bazı teknik sorunlar sebebi ile iptal edilmişti. Pazar günü yeniden fırlatma rampasına gelen roket, bir özel şirketin NASA’ya ait bir rampadan fırlattığı ilk uzay aracı oldu. SpaceX’in Uluslararası Uzay İstasyonu’na gerçekleştirdiği onuncu tedarik görevini yapmak üzere yola çıkan Falcon 9, SpaceX’in 2014’te NASA’dan kiraladığı Kennedy Uzay Merkezi’nde LC-39A rampasından fırlatıldı.

 

İki aşamalı roket, Dragon uzay aracını yörüngeye gönderdi. Dragon’un çarşamba günü Uluslararası Uzay İstasyonu’na ulaşması bekleniyor.

Önceki denemelerde sorunlar yaşanmıştı

SpaceX’in Eylül’de gerçekleştirdiği kalkış denemesi bir patlamayla sonuçlanmış ve hem roket hem de taşıdığı uydu paramparça olmuştu. Şirket daha önce de 2015 Haziran’ında benzer bir sorunla karşılaşmıştı. Neyse ki pazar günü her şey yolunda gitti ve görev başarıyla gerçekleştirildi. Ancak tekrar Dünya’ya dönüp sorunsuz bir şekilde inmesi amaçlanan roket için hala risk bulunuyor.

Elon Musk, uzay çağını ve erişilebilir uzay yolculuklarını başlatmak için çalışan birkaç yeni nesil girişimciden birisi. Sektörün önümüzdeki yıllarda hızla gelişmesi bekleniyor. SpaceX’in Falcon 9 ve Dragon adlı uzay araçları, gelecekte NASA ile iş birliği içinde gerçekleştirilecek olan insanlı uçuşlar için geliştirildi.

Kaynak: CNBC

SpaceX'in Falcon 9 adlı roketi, pazar günü NASA'nın fırlatma rampasından Uluslararası Uzay İstasyonu'na ulaşmak üzere başarılı bir şekilde fırlatıldı. Bu başarı, gelecekte SpaceX'in insanlı yolculuklar gerçekleştirmesi için bir önayak olarak görülüyor. Cumartesi günü gerçekleşmesi beklenen fırlatma işlemi, detayları açıklanmayan bazı teknik sorunlar sebebi ile iptal edilmişti. Pazar günü yeniden fırlatma rampasına gelen roket, bir özel şirketin NASA'ya ait bir rampadan fırlattığı ilk uzay aracı oldu. İki aşamalı roket, Dragon uzay aracını yörüngeye gönderdi. Dragon'un çarşamba günü Uluslararası Uzay İstasyonu'na ulaşması bekleniyor

1 Yorum

  • Space x’e başarılar. Elon musk’ı kutlarım. Ufku ve olanakları artsın. Çabası insanlık için epeyce değerlidir. Onlardan her ülkede olsaydı. Saygı ve sevgilerimle. 22.10.2018

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği