SpaceX ilk gizli görevini tamamladı

Elon Musk'un roket şirketi SpaceX, pazartesi günü uzaya, ABD ordusunun gözetim kolu Ulusal Keşif Ofisi adına yeni bir casus uydu gönderdi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

[inlinetweet prefix=”null” tweeter=”null” suffix=”null”]Elon Musk’un roket şirketi SpaceX, pazartesi günü uzaya yeni bir casus uydu gönderdi.[/inlinetweet] Pazartesi sabahı erken saatlerde gerçekleştirilen NROL-76 görevine ilişkin basın bülteninde ayrıntılı bilgi bulunmuyor, ancak NRO, ABD ordusunun gözetim kolu Ulusal Keşif Ofisi adına gönderildi. Falcon 9’ın yörüngeye tam olarak ne taşıdığı bilinmezken kalkış ve iniş esnasında büyük bir problem olmadığı açıklandı. NASA’nın Florida’daki Kennedy Uzay Merkezi’nden yapılan fırlatma Pazar günü için planlanmıştı, fakat olumsuz hava koşulları sebebiyle bir gün ertelendi.

Roket, yükünü bıraktıktan sonra SpaceX’in denizdeki drone gemilerine iniş yapmak yerine Cape Canaveral Hava Kuvvetleri İstasyonu’na döndü. Bu görevin en dikkat çeken özelliği ise Falcon 9’ın başından sonuna kadar kamerayla kaydedilmesi oldu.

Maliyeti düşürmek için ‘ikinci el’ kullanılıyor

Bu görev için kullanılan roket yeni olsa da SpaceX’te uzaya ulaşım maliyetini azaltmak için daha önce, kullanılmış roketlerin parçaları tekrar değerlendirmişti. Bu sefer yeni bir roket kullanılmasının sebebi ise roketten bırakılan yükün gizli ve kırılgan olarak nitelendirilmesi oldu.

Başarılı geçen pazartesi gününün ardından, şirket bu sene içinde birkaç roket daha yollayacağını açıkladı.

Kaynak: Cnet

Elon Musk'un roket şirketi SpaceX, Pazartesi günü uzaya yeni bir casus uydu gönderdi. Pazartesi sabahı erken saatlerde gerçekleştirilen NROL-76 görevine ilişkin basın bülteninde ayrıntılı bilgi bulunmuyor, ancak NRO, ABD ordusunun gözetim kolu olan Ulusal Keşif Ofisi adına gönderildi. Falcon 9’ın yörüngeye tam olarak ne taşıdığı bilinmezken kalkış ve iniş esnasında büyük bir problem olmadığı açıklandı. Başarılı geçen Pazartesi gününün ardından, şirket bu sene içinde birkaç roket daha yollayacağını açıkladı.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği