SpaceX uzaya iki turist götürecek

Elon Musk pazartesi günü gazetecilerle yaptığı görüşmede, SpaceX’in iki özel yatırımcıyı yaklaşık bir haftalık Ay gezisine çıkaracağını söyledi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Elon Musk pazartesi günü gazetecilerle yaptığı bir konferans görüşmesinde, SpaceX’in iki özel yatırımcıyı yaklaşık bir haftalık Ay gezisine çıkaracağını söyledi. Musk “Umarım bu, insanları derin uzaya insan gönderme konusunda gerçekten heyecanlandırır.” dedi.

İki yolcunun kimlikleri henüz açıklanmadı. Ancak Musk, iki müstakbel uzay yolcusunun birbirini tanıdığını ve sivil vatandaşlar olduğunu dile getirdi. Yolcuların Hollywood’dan tanıdığımız isimler olmadığını belirten Musk, bu yolculuğa çok ciddi bir şekilde yaklaştıklarını ifade etti.

Masraflar açıklanmadı

Yolculuğun masraflarının ne kadar olduğu açıklanmadı ancak Musk “Yolcular önemli miktarda depozito yatırdılar.” dedi. Toplam tutar konusunda ise, Uluslararası Uzay İstasyonu’na yapılan insanlı yolcuğun biraz üzerinde bir masraf bulunduğu belirtildi. SpaceX’in bu uçuşları yaklaşık 300 milyon Dolar tutmuştu.

Musk her yıl bir ya da iki kez bu tarz görevler gerçekleştirmek için bir pazar bulunduğunu belirterek, gelecekte her yıl SpaceX’in gelirlerinin yüzde 10 ila 20’sinin bu uçuşlardan sağlanabileceğini düşündüğünü ifade etti.

Görevin gerçekleşmeme ihtimali konusunda konuşan Musk, “Eğer bu görevi NASA gerçekleştirmek isterse öncelik onların olacaktır.” şeklinde konuştu. SpaceX ile Uluslararası Uzay İstasyonu’na mürettebat ve kargo gönderme anlaşması bulunan NASA, Business Insider’a yaptığı açıklamada, endüstri partnerlerinin yüksek hedeflerine saygı duyduğunu belirtti. Ancak NASA’nın da derin uzay yolculuğu için kendi donanımlarını geliştirdiği biliniyor.

Risk yok değil

Açıklamalara göre, iki yolcunun yer alacağı uçuşta ayrıca bir pilot bulunmayacak. Musk acil durumlar için yolcuların eğitim alacağını söyledi. SpaceX görevi 2018’in son çeyreğinde, Falcon Heavy roket sistemiyle gerçekleştirmeyi planlıyor. Sistemin 2017’de insansız olarak test edilmesi bekleniyor.

Özel Ay görevleri, NASA’nın 1960’lı ve 1970’li yıllarda Apollo astronotlarını gönderdiği 39A fırlatma rampasında gerçekleştirilecek. Musk Dünya’dan ayrılan roketin Ay’ın yüzeyine yakın bir noktadan geçerek geniş bir manevra ile derin uzaya gideceğini ve daha sonra Dünya’ya döneceğini söylüyor.

Gazeteciler Musk’a görevin ne kadar risk taşıdığını sorduğunda ise Musk’ın cevabı ‘kesinlikle risksiz değil’ oldu. “Sanırım yolcularımız nasıl bir göreve gittiklerine ve ne tarz riskler bulunduğuna dair oldukça bilinçliler.” diyen Musk “Bu riski azaltmak için elimizden gelen her şeyi yapıyoruz ancak sıfıra düşüremeyiz.” şeklinde konuştu.

Bu görevin gelecekte Mars’a yerleşme planları yapan SpaceX için öncü niteliği taşıyacağı ifade ediliyor.

Kaynak: Business Insider

Elon Musk pazartesi günü gazetecilerle yaptığı bir konferans görüşmesinde, SpaceX’in iki özel yatırımcıyı yaklaşık bir haftalık Ay gezisine çıkaracağını söyledi. İki yolcunun kimlikleri henüz açıklanmadı. Ancak Musk, iki müstakbel uzay yolcusunun birbirini tanıdığını ve sivil vatandaşlar olduğunu dile getirdi. Yolculuğun masraflarının ne kadar olduğu açıklanmadı ancak Musk “Yolcular önemli miktarda depozito yatırdılar.” dedi. Toplam tutar konusunda ise, Uluslararası Uzay İstasyonu’na yapılan insanlı yolcuğun biraz üzerinde bir masraf bulunduğu belirtildi. SpaceX’in bu uçuşları yaklaşık 300 milyon Dolar tutmuştu. Gazeteciler Musk’a görevin ne kadar risk taşıdığını sorduğunda ise Musk’ın cevabı ‘kesinlikle risksiz değil’ oldu. “Sanırım yolcularımız nasıl bir göreve gittiklerine ve ne tarz riskler bulunduğuna dair oldukça bilinçliler.” diyen Musk “Bu riski azaltmak için elimizden gelen her şeyi yapıyoruz ancak sıfıra düşüremeyiz.” şeklinde konuştu.2 yanıt

Yorumunuz: