Boeing: “Mars’a ilk biz gideceğiz”

Boeing'in CEO'su Dennis Muilenburg Mars'a yolculuk konusunda SpaceX ile girişecekleri yarış konusunda iddialı açıklamalarda bulundu.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Bir zamanlar ABD’nin Sovyetler Birliği ile giriştiği aya gitme yarışında galip gelmesini sağlayan Boeing şimdi de Mars yarışında Elon Musk’ın şirketi SpaceX’e kafa tutuyor. Şirketin CEO’su Dennis Muilenburg Chicago’da katıldığı bir etkinlikte yaptığı konuşmasında uzay turizmini, yörüngede dolanan alışveriş merkezleri, oteller ve fabrikalarla birlikte hayal ettiğini ifade etti.

“Marsa giden ilk insanların bir Boeing roketi ile oraya ulaşacağından eminim” diyen Muilenburg, uzay yolculuğunun gelecekte daha rutin bir hal alacağından ve ticari uçuşların sayısının artacağından bahsetti. Boeing şu anda NASA ile birlikte Space Launch System adlı roketi geliştiriyor. Şirket ayrıca, SpaceX’le birlikte Uluslararası Uzay İstasyonu’na taşımacılık yapan iki şirketten birisi.

Mars yolculuğu

Elon Musk geçtiğimiz hafta SpaceX’in Mars’a her seferinde 100 yolcu götürecek seferler düzenlemeyi planladığını ifade etmişti. Şu anda milyar dolarlar gerektiren bu yolculuğun masrafının ise kişi başı 100 bin dolara kadar düşürülmesi hedefleniyor.

Boeing, Ay’a ilk insanları gönderen Saturn V roketini tasarlamıştı. Şirketin CEO’su Muilenberg artık uzay turizmini çok daha yakın bir ihtimal olarak görüyor ve bu sektörün orta vadede gelir getiren bir ticari pazara dönüşmesini bekliyor. Bunun için de Uluslararası Uzay İstasyonu’nun yanına birkaç otel ve yer çekimsiz ortamda çalışan fabrikalar inşa edilebileceğini düşünüyor.

İnanılmaz hızlar

Boeing ve Lockheed Martin, sadece uzay yolculuğunda değil, havayolu taşımacılığında da sınırları zorlamanın hesaplarını yapıyor. Bilim kurgu filmlerinde gördüğümüz yüksek hızlı seyahatleri mümkün kılmak için uğraşan şirketler, ses hızından üç kat hızlı uçaklarla seyahati müşterilerine sunmak istiyor.

Lockheed’in geliştirdği Falcon Hipersonik Teknoloji Aracı 2, Mach 20 hızında (saatte yaklaşık 25 bin km) seyahat edebilecek şekilde tasarlandı. Bu uçak Türkiye’den ABD’ye ya da Avustralya’ya yarım saatte varabilir. Boeing’in ürettiği X51A WaveRider modeli ise 2013 yılında Mach 5.1’e (saatte 6 bin 300 km) ulaşmıştı.

Muilenburg bu hızlara ulaşmanın mümkün olduğunu ancak bu hizmeti sunmak için maliyetleri düşürmenin bir yolunun bulunması gerektiğini ifade etti.

Kaynak: Bloomberg

 

NASA'nın Ay'a ilk insanları göndermesine yardımcı olan Boeing şirketi şimdi de Mars'a gönderilecek ilk insanlı araç konusunda Elon Musk'ın şirketi SpaceX ile yarışıyor. Geçtiğimiz hafta Mars projesini açıklayan Elon Musk'a yanıt olarak konuşan Boeing CEO'su Dennis Muilenburg "Mars'a giden ilk insanların bir Boeing roketi ile gideceğine eminim" diyerek iddialı açıklamalarda bulundu. Muilenburg, uzay turizminin yakın gelecekte hızla gelişeceğini ve Uluslararası Uzay İstasyonu'nun yanına oteller ya da yer çekimsiz fabrikalar inşa edilebileceğini söyledi.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği