Mars kolonisine bir adım daha

NASA Mars'a insan göndermek için kullanmayı planladığı roket motorlarını başarıyla test etti.

Haber Özeti

Tam Sürüm

NASA, yeni uzay aracı kalkış sistemi Space Launch System (SLS) için güncellenen RS25 tipi roket motorlarını 500 saniyeliğine test etti. RS25 motorları aslında 1981-2011 yılları arasında Dünya dışına uzay aracı göndermek için kullanılan motorların güncellenmiş hali. NASA bu motorları bu kez Mars’a gönderilecek Orion kapsülü için kullanmayı planlıyor.

Önceki uçuşlarda itme seviyesi yüzde 104 olan motorlar, yüzde 109 itme seviyesine ulaşacak şekilde güncellendi. NASA yaptığı testte bu orana başarıyla ulaşılabildiğini gördü. Önceki uçuşlarda kullanıldıktan sonra Dünya’ya geri dönen ve tekrar kullanılan 16 adet RS25 roket motoru, Mars’a yapılacak uçuşlarda kullanılmaya hazır. Ancak bu kez motorlar Dünya’ya geri dönmeyecek. Her Mars uçuşu için 4 adet motor kullanılması planlanıyor. 16 adet motorla 4 uçuş yapmayı planlayan NASA, motorların üreticisi Aerojet Rocketdyne firmasıyla beşinci kez uçuş yapmak için 6 adet yeni RS25 roket motoru sipariş edebileceğini ifade eden 1.16 milyar dolarlık bir kontrat imzaladı.

İlk uçuş insansız yapılacak

Bu testin başarılı olmasıyla birlikte, bu motorların bir sonraki çalışması Mars’a Orion kapsülünü göndermek için olacak. 2018’de yapılması planlanan ilk uçuşta, kapsülün içinde insan bulunmayacak. Mars araştırması için robotların gönderilmesi planlanan uçuş insanlı uçuşlar için de öncü olacak. NASA Mars’ta 6 kişilik bir koloni kurmayı planlıyor. Kızıl gezegene ilk insanlı uçuşun ise 2030’lu yılları bulabileceği düşünülüyor.

Eğer daha önce bir uzay aracı kalkışı izlediyseniz aşağıdaki test videosu sizi hayal kırıklığına uğratabilir. Çünkü sadece bir uzay aracının dünyayı terk etmesini izlemek için katlandığımız bu 500 saniyelik gürültü bu kez bir sonuca ulaşmıyor. Ardında alevlerle havaya süzülen ve git gide gözden kaybolan bir roket göremiyoruz. Bunun için 2 yıl daha beklememiz gerekiyor. Ancak mühendislik açısından incelendiğinde tek bir roketin gücünün bile ne kadar etkileyici olduğu görülebiliyor. Uçuş sırasında bu roketlerin 4 tanesi aynı anda kullanılacak.

NASA Mars yolculuklarında kullanmayı planladığı RS25 tipi roket motorlarını başarıyla test etti. Bu motorlar ilk kez 2018'de yapılacak olan insansız Mars uçuşunda kullanılacak.

2 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği