Trump NASA’yı Jüpiter’e gönderecek

Son dönemde Mars üzerinde yaptığı çalışmalarla adından söz ettiren NASA, Trump yönetiminde Jüpiter'in uydusu Europa'yı keşfetmeye gidebilir.

Haber Özeti

Tam Sürüm

ABD’nin başkan adayları, aylarca süren seçim kampanyaları boyunca uzay çalışmalarından neredeyse hiç bahsetmedi. Oysa dünyanın en büyük uzay ajansı NASA yeni başkanın alacağı kararlara göre planlar yapacak. Başkanlık münazaralarında da değinilmeyen bu konu ile ilgili olarak SpaceNews ve Scientific American her iki başkan adayına da uzay planları konusunda anketler göndermişti. Clinton sorulara detaylı yanıtlar verirken Trump kısa ve biraz belirsiz cevaplar vermişti.

Başkan seçildikten sonra Donald Trump eski Cumhuriyetçi Kongre Üyesi Robert Walker‘ı NASA planları konusunda kendisine yardımcı olması için işe aldı. Walker 1990’lı yıllarda Bilim, Uzay ve Teknoloji Komitesine başkanlık etmişti. Trump’ın yeni uzay politikası çoğunlukla Walker’ın amaçları doğrultusunda şekillenmiş gibi görünüyor.

NASA uzay keşfine odaklanacak

Donald Trump yönetiminin uzay alanındaki temel kuralı, NASA’nın bürokratik engellerden kurtarılması ve özel şirketlerle iş birliği yaparak güneş sisteminin tüm köşelerini keşfetmesi. Güneş sisteminin keşfini ilk sıraya alan Trump yönetimi, Mars’ta yapılan araştırmalardan ziyade Jüpiter’in uydusu Europa’ya odaklanmak istiyor. Europa‘da Dünya’dakine benzer yaşam formları bulma ihtimalinin Mars’a göre daha yüksek olduğu düşünülüyor.

Trump ayrıca George H.W. Bush döneminden bu yana kullanılmayan Ulusal Uzay Konseyini de yeniden toplamayı düşünüyor. Dünya yörüngesindeki programların ve uyduların yönetimini NASA’dan NOAA‘ya (Ulusal Okyanus ve Atmosfer Dairesi) aktarmayı planlayan Trump, alçak yörüngede ticari faaliyetlerin hız kazandırılmasını sağlayacak.

SLS ve iklim değişikliği çalışmaları iptal

NASA’nın şu anda üzerinde çalıştığı dev roket SLS (Space Launch System) projesini durdurmak isteyen Trump yönetimi, buraya harcanan paranın uzay keşfine yönlendirilmesini istiyor. Özel şirketlerin de benzer roket üretim planları olduğunun altını çizen Trump, bu çalışmaların özel sektöre bırakılmasının NASA’nın yükünü hafifleteceğini savunuyor.

Son olarak iklim değişikliği konusunda yapılan çalışmaların da durdurulmasını isteyen Trump, seçim dönemindeki konuşmalarında iklim değişikliği ve küresel ısınmayı ‘Çinlilerin bir kandırmacası’ olarak yorumlamış ve bu alanda harekete geçilmesi gerektiğini ifade eden bilimcilerin yanıldığını düşündüğünü ifade etmişti. Trump’ın iklim değişikliğine yönelik ifadeleri, küresel ısınmanın durdurulması yönünde çalışmalar yürüten diğer ülkelerin yönetimleri tarafından eleştirilere maruz kalmıştı.

Kaynak: Inquistr

ABD'nin yeni başkanı Donald Trump, NASA'nın yeni görevlerinin neler olacağı konusunda konuştu. Trump uzay ajansını bürokratik yüklerden kurtararak güneş sisteminin keşfine odaklanmak istiyor. Mars görevinden ziyade, üzerinde Dünya'dakine benzeyen yaşam formları bulunması ihtimali daha yüksek olan Jüpiter'in uydusu Europa'yı keşfetmek isteyen Trump NASA'yı buraya yönlendirecek. Dünya yörüngesindeki programları ve uyduların yönetimini Ulusal Okyanus ve Atmosfer Daire'sine bırakmayı planlayan yeni yönetim, NASA'nın üzerinde çalıştığı SLS roket projesini ve iklim değişikliği çalışmalarını da iptal etmek istiyor.

1 Yorum

  • Presedent başkan Trump tam devlet adamı niteliğini hakediyor. Yaptığı işler şahane, ses getiriyor. Gezegenler arası bir liderin özellikleri var. 15 sene önce gelse idi dünya çok farklı bir yer olacaktı. Kendilerini bilimsel ve teknik ilerlemeden taraf olduklarından dolayı çok seviyorum ve başarılarının devamını diliyorum. Sevgiyle kalın kardeşlerim. İsmail Gültekin 19.01.2019

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği