Donald Trump, Uzay İstasyonu’nu özelleştirmek istiyor

International Space Station ISS
ABD Başkanı'nın yeni bütçe teklifi NASA için pek hayra alamet değil.

Haber Özeti

Tam Sürüm

ABD Başkan Donald Trump’ın 2019 bütçe teklifinde NASA’nın ve Uzay İstasyonu’nun yeri belli oldu. Trump, NASA harcamasını yüzde 3 arttırmayı planlarken 2025’e kadar Uzay İstasyonu‘na ekonomik desteği komple kesmek ve özel sektöre aktarmak istiyor.

Beyaz Saray tarafından paylaşılan bütçe teklifinde şu kısım dikkat çekici:

“Bütçe, Uluslararası Uzay İstasyonu’na ABD’nin direkt ekonomik desteğini 2025’te sonlandırmayı ve sonrasında düşük yörüngedeki araştırma ve teknoloji gereksinimleri için NASA’nın tamamen özel sektöre dayanmasını teklif etmektedir.”

Bunun yanı sıra özel şirketleri Uzay İstasyonu’nun operasyonlarını ele alacak kapasiteye getirmek için de ayrıca 150 milyon dolarlık bir programın oluşturulması isteniyor.

2015 yılında ABD Kongresi, Uzay İstasyonu’na 2024’e kadar ekonomik destek sağlanacağının garantisi vermişti. Bu tarihten önce federal desteğin çekilmesinin teklif edilmesi durumunda Beyaz Saray’ın önemli bir dirençle karşılaşılacağı belirtiliyor.

Bu durumdan en çok kazançlı çıkacak olan havacılık ve uzay endüstrisi de Uzay İstasyonu’nun erkenden özelleştirilmemesi gerektiğini savunuyor. NASA’nın Uzay İstasyonu için ana üstlenicisi olan Boeing’in üst düzey yöneticisi, FAA konferansında özel sektöre erken devrin yararlı değil tam tersine özel sektör için zararlı olacağını savundu. Florida senatörü ve eski astronot Bill Nelson da Uzay İstasyonu’nuna olan desteği kesmenin hiçbir anlamı olmadığını belirtiyor.

Bütçe teklifi kapsamında zararlı çıkan sadece Uzay İstasyonu olmadı. Karanlık enerjiyi araştırması planlanan WFIRST, Jüpiter’in uydusu Europa’nın yüzeyine inmesi planlanan Europa Lander ve 5 Dünya görevi bütçe dışında bırakıldı.

Söz konusu olan şu an için sadece teklif. Geçerli bir bütçe haline gelmesi için ABD Kongresi’nin onayı gerekiyor.

Kaynak: BBC & Space

Başkan Donald Trump'ın 2019 bütçe teklifinde NASA'nın ve Uzay İstasyonu'nun yeri belli oldu. Trump, NASA harcamasını %3 arttırmayı planlıyorken 2025'e kadar Uzay İstasyonu'na ekonomik desteği komple kesmek ve özel sektöre aktarmayı istiyor.

Bu teklifle birlikte NASA'nın bütçesi 19.6 milyar dolara çıkacak olsa da, Uzay İstasyonu'nun yanı sıra karanlık enerjiyi araştıracak WFIRST, Jüpiter'in ayı Europa'ya iniş yapması planlanan Europa Lander ve 5 Dünya görevi bütçe dışında kaldı. Senatör ve eski astronot Bill Nelson gibi birçok ismin tepkisini çeken bu teklifin geçerli olması için ABD Kongresi tarafından onaylanması gerekiyor.

1 Yorum

  • ABD uzay istasyonu konusunda yalnızlaşmamalı ve kurumun kapasitesini bir hayli genişletmelidir. Çalışanların sayısını artırmakta iyi olacaktır. Uzay istasyonu gökyüzünde uzay-kenti uslubu ile yeniden planlanması, oraya 100 000-500 000 bin insan aileleri ile istihdamı sağlanmalıdır. Ve onlar kolonilerin ana rahmini temsil edecektir. Kolonilerin planlanması böylesi daha prezentabl olacaktır. Bu istasyon dünyadan epeyce yukarıda aynı zamanda yörüngmizde dönerken yerçekiminden etkilenmeyecek ve sonsuza kadar varlıkları devam eder. Araştırmalar yaparken öncü de olacaklardır. Bilimsel, akılcı, mantıklı kolonilerin böyle böyle başlamasıyla galaktik ve gezegenler arası serüvene kenardan köşeden girmiş olacağız. Sevgiyle kalın kardeşlerim. İsmail Gültekin 19.01.2019

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği