ABD hükumetinden NASA’ya: “İnsanları Mars’a götürün”

ABD Kongresi NASA'nın 19,5 milyar Dolar'lık bütçesini onayladı. Kongrenin NASA'dan beklentisi ise net: "İnsanları Mars'a götürün."

Haber Özeti

Tam Sürüm

ABD Kongresi NASA’nın 19,5 milyar Dolar’lık bütçesini onayladı. Kongrenin NASA’dan beklentisi ise net: “İnsanları Mars’a götürün”. Aslında NASA’nın Mars görevleri bir süredir devam ediyordu. Ancak yeni bütçe tasarısında, Mars’a yerleşme planlarına daha önce hiç olmadığı kadar vurgu yapıldı. Kongre bu hedefin 2030’ların ortasına doğru gerçekleştirilmiş olmasını bekliyor.

2030’larda Mars’a gitmiş olmak için şimdiden bir yol haritası çizilmesi gerekiyor. Kongre NASA’dan bu yol haritasını 1 Aralık 2017’ye kadar bekliyor. Yasada bu yol haritasının, insanlığın düşük Dünya yörüngesinden Mars’a kadar olan yolculuğunu aşama aşama anlatması bekleniyor. Yani NASA’dan direkt bir Mars planı değil, bu yönde atılacak adımların kısa ve uzun vadeli planlarını istiyor.

Yol haritası belli

Aslında NASA’nın insanlığı Dünya dışına taşımak için bir yol haritası bulunuyor. Üç aşamadan oluşan bu plan insanlığı önce Dünya yörüngesine daha sonra Ay’a en sonunda da Mars’a götürmeyi amaçlıyor. Mars yüzeyinde bir yerleşim kurmadan önce, Mars yörüngesinde -tıpkı uluslararası uzay istasyonu gibi- bir istasyonda yaşayan insanlar bulunması planlanıyor. Aşağıdaki görsel’de NASA’nın planlarını detaylı bir şekilde görmek mümkün.

Bu planlı aşamalar kullanılarak Kongre’nin talep ettiği yol haritası kolaylıkla hazırlanabilir. Kongre’nin bu beklentileri, Mars’a yerleşmenin uygun bir uzun vadeli plan olarak kabul gördüğü anlamına geliyor. 2020’lerde ilk durağın ise Ay olması bekleniyor.

NASA aslında Mars’a yerleşme planları yapan tek organizasyon değil. Çin ve Birleşik Arap Emirlikleri uzay ajansları da Kızıl Gezegen’e koloni kurmayı hedefliyor. Ayrıca Elon Musk’ın uzay şirketi SpaceX’in de Mars’ta kalıcı bir yerleşim kurma planları bulunuyor. Hatta SpaceX 2018’de göndereceği insansız uzay aracı Red Dragon (Kızıl Ejder) ile Mars’a ulaşmayı planlıyor. Ayrıca 2022’de yeni bir insansız roket göndermek isteyen SpaceX, 2025’te ilk insanları Mars yüzeyine indirmeyi amaçlıyor. Ancak şirketin bu hedeflere dair detaylı bir yol haritası bulunmuyor.

NASA’nın Mars görevleri

NASA ise Mars macerasına öncelikle gezici robotlar ve sondalarla başlamayı tercih etti. Gezegende şu anda bulunan robotlar, Mars’ın yüzeyinin insan yaşamına ne kadar uygun olduğunu, su ve oksijen gibi hayati kaynakların durumunu belirlemeye çalışıyor. 2020’de bu araştırmaları devam ettirmesi amacıyla yeni bir robot gönderilmesi de planlanıyor. NASA bu bilgiler ışığında Mars’a giden ilk insanların ne gibi şartlarla karşılaşacakları ve gezegende, dışarıya bağımsız bir hayatın nasıl mümkün olacağını öğrenmeyi amaçlıyor.

Planların gerçek olması durumunda, Ay’a ayak basan Apollo astronotlarının yarattığına benzer bir etki oluşması ve insanlığın gözlerini yeniden gökyüzüne çevirmesi mümkün olacak. Ayrıca Dünya’nın herhangi bir sebepten yaşanamaz hale gelmesi durumunda insanlık yeni bir gezegende yaşayabiliyor olacak.

Kaynak: Futurism

 

ABD Kongresi NASA'nın 19,5 milyar Dolar'lık bütçesini onayladı. Kongrenin NASA'dan beklentisi ise net: "İnsanları Mars'a götürün". Aslında NASA'nın Mars görevleri bir süredir devam ediyordu. Ancak yeni bütçe tasarısında, Mars'a yerleşme planlarına daha önce hiç olmadığı kadar vurgu yapıldı. Kongre bu hedefin 2030'ların ortasına doğru gerçekleştirilmiş olmasını bekliyor. 2030'larda Mars'a gitmiş olmak için şimdiden bir yol haritası çizilmesi gerekiyor. Kongre NASA'dan bu yol haritasını 1 Aralık 2017'ye kadar bekliyor. Yasada bu yol haritasının, insanlığın düşük Dünya yörüngesinden Mars'a kadar olan yolculuğunu aşama aşama anlatması bekleniyor.

5 Yorum

  • Dünyadan umudunu kesmişler gibi:) Bence de gitsinler ama oraya dünyanın klasikleşmiş sorunlarını götürmesinler, mesela dogmalar gibi. Artık insan iradesi hakim olsun!

  • Atatürk, göğü parmağıyla göstermiş ve istikbal göklerdedir demiştir. Bu atamızın bize verdiği görev buyruğudur. Onunda parmak bastığı gerçek uzayın insanlaştırılması gerçeğinin birgün güncelleneceği gerçeğidir. 06.10.2018

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği