Uluslararası Uzay İstasyonu ne olacak?

Uluslararası Uzay İstasyonu'nun bütçesi 2024'e kadar belirlendi. Bu tarihten sonra istasyona ne olacağını şu anda hiç kimse bilmiyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

2024’te Uluslararası Uzay İstasyonu’nun (ISS) miadı dolacak. Belki de dolmayacak… Şu anda kimse bilmiyor, çünkü ABD kongresi konu ile ilgili bir karar almış değil. 2014’te bütçe ile ilgili karar alınırken sadece 10 yıllık düzenleme yapıldı ve daha sonra ne olacağına karar verilmedi. 2024’e hala 7 yıl var ama böylesine büyük projeler için karar ne kadar erken netleşirse o kadar iyi.

Harcanan paraya değer mi?

ISS, her yıl NASA’nın keşif bütçesinin yarısını harcıyor. Yani insanları Mars’a göndermek ya da bir asteroide çıkmak için ayrılan bütçenin yarısı, Dünya’nın hemen dışına çıkmak için harcanıyor. NASA eğer diğer keşif hedeflerini gerçekleştirmek istiyorsa her yıl 3-4 milyar Dolar bütçeyi ISS’e ayıramaz. Kaldı ki bu durum NASA’nın kararına göre de şekillenmeyecek. ABD Bilim, Uzay ve Teknoloji Komitesi’nin alacağı kararlar, NASA’nın bütçesinin ne kadar olacağını belirliyor. Politikacılar uzay keşfi konusunda uzman olmadıkları için de sık sık uzmanlar komiteye çağrılıp dinleniyor. Önümüzdeki 7 yıl boyunca da bu durum devam edecek. Bu süreçte ISS’in özel şirketlere mi devredileceği, projeye devam mı edileceği yoksa istasyonun kendi halinde Güney Pasifik’e düşmesine izin mi verileceği kararlaştırılacak. Uzman ziyaretlerinin en sonuncusu geçtiğimiz hafta gerçekleşti.

Bunlar oldukça zor sorular çünkü herkesin NASA’nın amacının ne olması konusunda farklı fikirleri var. Haliyle ISS’in kaderi de karar alan kişilerin önceliklerine göre değişiyor. Önemli olanın NASA’nın yeni gezegenler keşfetmesi ve oralara insanlar götürmesi olduğunu düşünüyorsanız ISS sizin için öncelikli olmayacaktır. Öte yandan NASA’nın diğer gezegenlerdeki yaşam için ihtiyaç duyduğu bazı önemli bilgiler de ISS’te toplanabiliyor. İstasyonun mikro yer çekimli ortamı, uzayın farklı cisimler ve durumlar üzerindeki etkilerini ölçmek için ideal bir ortam. Bugüne kadar bilimciler istasyonda bira, bitkiler ve su ayıları gibi pek çok farklı şeyi ISS’e götürüp üzerinde deneyler yaptı. Hatta düşük yer çekiminin insanlar üzerindeki uzun vadeli etkilerini hala ISS üzerinde öğrenmeye çalışıyoruz. (Eğer bir gün Dünya’dan daha küçük gezegenlerde yaşamak istiyorsak bu konuda fikir sahibi olmalıyız). Yine de bazı politikacılar, bugüne kadar ISS’e harcanan paraların karşılığını alabildiğimiz konusunda çok emin değiller.

Sahibinden, az kullanılmış uzay istasyonu

Bugüne kadar çok yatırım yaptık diye milyar Dolarları, yeterince faydası dokunmayan bir projeye aktarmak yanlış olabilir. Öte yandan, bu kadar büyük bir projeyi bitirdikten birkaç yıl sonra ölüme terk etmek de çok mantıklı görünmüyor. 1998’de inşasına başlanan Uluslararası Uzay İstasyonu’nun son modülleri geçtiğimiz yıllarda yerleştirildi.

Tüm bunlar istasyonun sonsuza dek korunması gerektiği anlamına gelmiyor. SpaceX ve Virgin Galactic gibi özel uzay seyahati şirketleri gelişince, ISS özel sektöre devredilebilir. Özellikle dış uzay için ürünler üretmek isteyen şirketler için istasyon çok değerli olabilir. Ya da belki Elon Musk ISS’i yazlık evi yapmaya karar verebilir. Kim bilir?

Buradaki kilit nokta, karar vermek. Mevcut verilerin toplanıp incelenmesi ve bir karara bağlanması gerekiyor. 7 yıl kulağa çok uzun bir süre gibi geliyor ancak böyle hayati bir karar almak için o kadar da uzun sayılmaz. NASA’nın yakın zamanda bir bütçe artışı alması pek mümkün görünmüyor. Haliyle mevcut hedeflerden bazılarının ikinci plana atılması gerekecek. ISS bunlardan birisi olacak mı? Bunu zaman gösterecek.

Kaynak: Popular Science

2024'te Uluslararası Uzay İstasyonu'nun (ISS) miadı dolacak. Belki de dolmayacak... Şu anda kimse bilmiyor, çünkü ABD kongresi konu ile ilgili bir karar almış değil. 2014'te bütçe ile ilgili karar alınırken sadece 10 yıllık düzenleme yapıldı ve daha sonra ne olacağına karar verilmedi. 2024'e hala 7 yıl var ama böylesine büyük projeler için karar ne kadar erken netleşirse o kadar iyi.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği