“Uzay savaşı kaçınılmaz”

Yetkililer birkaç yıl içinde ülkelerin uzayda savaşacağını tahmin ediyor. Bunun için gerekli teknoloji mevcut ancak olası bir uzay savaşını düzenleyen yasalar henüz netleşmiş değil.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Uzay savaşı uzmanı Michael Schmitt, Pazar günü The Guardian‘a yaptığı açıklamada “Uzayda savaş görmemiz kaçınılmaz.” ifadesine yer verdi. Exeter Üniversitesi’nde Uluslararası Kamu Hukuku Profesörü olan Schmitt, bir uzay savaşı yaşanması ihtimaline karşı hazırlanan yasal çerçevenin oluşturulmasında görev alan isimlerdendi.

Uzayda yaşanacak bir çatışma, sadece direkt olarak olaya dahil olan ülkeler açısından risk arz etmiyor. Diyelim ki taraflardan biri düşman ülkenin uydusunu patlattı. Bu durumda oluşan enkaz diğer uydulara da çarpabilir ve yörüngeyi ulaşılmaz hale getirerek olayla ilgisi olmayan tarafların da uzaya ulaşmasını engelleyebilir. NASA’ya göre uzay çöpü ciddi şekilde tehlike oluşturuyor ve takip edilmesi genelde çok zor oluyor. Modern yaşam yörüngedeki uydulara o kadar bağlı ki uzay çöplüğü Dünya’daki herkesin yaşamı için tehlike oluşturuyor.

Schmitt “İnsancıl hukukta şöyle bir kural var; bir askeri harekat düzenlerken en az sivil zayiat oluşturacak yöntemi seçmeniz gerekiyor. Bu yüzden uydu patlatmak başvurulacak son çare olmalı. En azından öyle olacağını ümit ediyorum.” diyor.

Şubat ayında bir etkinlikte konuşan ABD Hava Kuvvetleri Genel Kurmay Başkanı David L. Goldfein, Pentagon’dan uzay için oluşturulan güvenlik kuvvetlerini artırmasını talep etmişti. Goldfein yaptığı konuşmada “Birkaç yıl içinde uzayda savaşıyor olacağımızı düşünüyorum. Bizler de bu yeni mücadele alanına yön veren taraf olmalıyız.” dedi. ABD Başkanı Donald Trump da uzay teknolojisine ordunun dahil edilmesi gerektiği konusunda daha önce fikir belirtmişti.

“Rusya ve Çin uzay savaşı için silah üretiyor”

Bu esnada, uzay yarışına orduyu dahil etmek yalnızca ABD’nin fikri değil. 2007 yılında Çin, kendi uydularından birini yok etmek amacıyla bir operasyon gerçekleştirerek 150 bin parça olduğu tahmin edilen uzay çöpü oluşturmuştu. Mart ayında ise DIA (ABD savunma istihbaratı örgütü) Müdürü Korgeneral Robert P. Ashley Jr. ABD Senatosu önünde ifade vererek Rusya ve Çin’in uzay savaşında kullanmak üzere silah geliştirdiğini söylemişti.

Ordular uzay savaşlarına hazırlanmak için yarışırken uluslararası politika uzmanları da yasaları açıklığa kavuşturma konusunda acele etmeli. Uzayda yaşanabilecek çatışmaların nasıl önlenebileceğini düzenlemeye veya saldırıların ne şekilde yapılacağını belirlemeye kalmadan uzay Vahşi Batı’ya dönebilir.

Kaynak: Inverse

Uzay savaşı uzmanı Michael Schmitt, yakın zamanda bir gazeteye verdiği demeçte uzay savaşının kaçınılmaz olduğunu söyledi. Şubat ayında bir etkinlikte konuşan ABD Hava Kuvvetleri Genel Kurmay Başkanı ise birkaç yıl içinde ülkelerin uzayda savaşacağını düşündüğünü belirtmişti. Öte yandan Çin ve Rusya’nın uzay savaşı için silah geliştirdiği iddiaları da mevcut. Ülkeler uzay yarışına orduyu dahil etme çabalarını hızla sürdürürken uzay savaşını düzenleyecek yasaların da bir an önce netleşmesi gerek. Çünkü yörüngedeki uydulara verilebilecek herhangi bir zarar büyük ölçüde uydulara bağlı olan modern yaşamı derinden etkileyebilir.Bir yanıt

  1. İsmail avatarı
    İsmail

    Uzay insanların savaş meydanı değildir. Sevgi, barış ve yıldız sistemini insanlaştırmanın ve birbirlerine pozitif ayrımcılık uygulayacağı yerdir. İnsan ırkı artık sevgiyi, saygıyı ve insani dayanışmayı benimsemelidir. Sevgilerle ve saygıyla selamlıyorum insanoğluna göğün kapılarını açanları. Sevgiyle, barışla kalın.

Yorumunuz: