NASA enerjisini Güneş’ten alacak

NASA güneş enerjisi ile çalışan SEP motorları için, Aerojet Rocketdyne firması ile 4 yeni motor için 67 milyon dolarlık bir anlaşma imzaladı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Amerikan Ulusal Uzay Dairesi NASA, Mars görevlerinde kullanılacak yeni güneş enerjili elektrik itki sistemleri (SEP) için Aerojet Rocketdyne ile 67 milyon dolarlık bir anlaşma imzaladı. NASA bu anlaşmanın sonunda elde edilecek sistemin bir gök taşı görevinde de kullanılabileceğini ifade etti.

Roketlerin dünya yörüngesinden çıkması için şu anda kullanılan kimyasal itki sistemine göre daha az itme gücü olan ancak enerjiyi daha verimli kullanılabilen SEP özellikle derin uzay görevlerinde, daha uzak mesafelere gidebilmek için ideal olacak.

SEP motorları, güneş enerjisini elektrik enerjisine çevirerek bu enerjiyi itme gücü oluşturmak üzere kullanıyor. NASA 1950’lerden beri geliştirdiği bu teknolojiyi Dawn uzay aracının Ceres cüce gezegeninin yörüngesine yollanması gibi bazı projelerde kullandı.

Yeni anlaşma ile NASA, elektrikli itki kapasitesini iki katına çıkarıp, şu anda kullanılan kimyasal itki sistemlerine göre de 10 kat daha verimli bir sistem elde etmeyi amaçlıyor. Derin uzay görevlerinde bu teknolojinin kullanılması konusunda ise bazı problemler var. Güneş sisteminin derin kısımlarına gidildikçe Güneş’ten uzaklaşılıyor. Bu sebeple güneş enerjisi toplamak daha zor hale geliyor. Bu sebeple, SEP araştırmaları, ileri güneş ışını teknolojileri araştırmalarıyla paralel olarak ilerliyor.

36 aylık kontrat çerçevesinde Aerojet Rocketdyne’ın bu sistemi üretmesi, test etmesi ve NASA’ya teslim etmesi gerekiyor. Bu sürecin sonunda NASA’nın elinde 4 yeni SEP motoru olması planlanıyor. Aerojet Rocketdyne firması bu projenin dışında, NASA’nın Mars görevlerinde kullandığı RS-25 kimyasal itki motorlarının da üreticiliğini üstleniyor. SEP sistemlerinin 2020’ni ortalarında bir gök taşının yönünün değiştirilip Ay’ın yörüngesine oturtulması görevinde kullanılması planlanıyor.

NASA, güneş enerjisini kullanarak uzay araçlarını itmek için gerekli elektriği üreten SEP sistemleri için Aerojet Rocketdyne firmasıyla anlaştı. 36 ay süreli 67 milyon dolarlık anlaşmanın neticesinde NASA'nın derin uzay görevlerinde kullanmak üzere 4 adet SEP motoru elde etmesi planlanıyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği