NASA 2069’da Alfa Centauri’ye uzay aracı göndermeyi düşünüyor

NASA’nın Jet İtki Laboratuvarı yönetimi, 2069 yılında Alfa Centauri’ye (Güneş’e en yakın yıldız sistemi) bir uzay aracı gönderme görevi planlıyor.

Yayın tarihi:

Haber Özeti

Tam Sürüm

NASA’nın 2030’lu yıllarda insanları Mars’a götürmesi fikri size çok uçuk geliyorsa, henüz bir şey görmemişsiniz demektir. New Scientistin edindiği yeni bilgilere bakılırsa, NASA’nın Jet İtki Laboratuvarı yönetimi 2069 yılında Alfa Centauri’ye (Güneş’e en yakın yıldız sistemi) bir uzay aracı gönderme görevi planlıyor. Evet, tam olarak 52 yıl sonra… Ay’a gerçekleştirilen ilk insanlı uzay görevi Apollo 11‘in üzerinden yaklaşık 100 yıl geçmişken başlatılması planlanan bir görev bu.

Gönderilecek uzay aracının potansiyel yaşam barındırabileceği düşünülen Proxima b dışgezegeninde yaşam işaretleri araması planlanıyor. Peki bu görev için neden 52 yıl sonrası ayarlandı? Sorunun cevabı basit: yolculuğu gerçekleştirecek bir teknoloji henüz mevcut değil. Alfa Centauri yaklaşık 4,4 ışık yılı uzaklıkta yer alıyor. Işığın 10 katı hızda yolculuk eden bir uzay aracının Alfa Centauri’ye ulaşması 44 yıl sürerdi. Bunun yanı sıra, ne bizlerin ne de ailemizin gelecek kuşaklarının bu uzay görevine şahitlik etmesi mümkün görünmüyor. Uzay aracı 2069’da gönderilse bile Alfa Centauri’ye ulaşması 2113 yılından sonraya kalır. Görev esnasında edinilen verilerin Dünya’ya ulaşmasının da vakit alacağını göz önünde bulundurmak gerek.

Breakthrough Starshot’ın yedeği gibi düşünülebilir

Bütün bunlara rağmen, NASA’nın radarında bu tür bir uzay görevi olduğunu görmek dikkate değer bir durum. Breakthrough Starshot projesi hem daha kısa zamanda Dünya’dan ayrılacak hem de çok daha hızlı seyahat edebilecek küçük bir insansız uzay aracı fırlatmayı düşünüyor. Dolayısıyla NASA’nın 2069 yılında başlatmayı planladığı uzay görevini Starshot’ın yedeği gibi düşünebiliriz. Eğer Starshot işe yaramazsa veya Alfa Centauri yıldız sistemini daha derin şekilde incelemek gerekirse NASA’nın projesi devreye girebilir.

Kaynak: Engadget

NASA’nın Jet İtki Laboratuvarı yönetimi 2069 yılında Alfa Centauri’ye (Güneş’e en yakın yıldız sistemi) bir uzay aracı gönderme görevi planlıyor. Gönderilecek uzay aracının potansiyel yaşam barındırabileceği düşünülen Proxima b dışgezegeninde yaşam işaretleri araması planlanıyor. Breakthrough Starshot projesi hem daha kısa zamanda Dünya’dan ayrılacak hem de çok daha hızlı seyahat edebilecek küçük bir insansız uzay aracı fırlatmayı düşünüyor. Dolayısıyla NASA’nın 2069 yılında başlatmayı planladığı uzay görevini Starshot’ın yedeği gibi düşünebiliriz. Eğer Starshot işe yaramazsa veya Alfa Centauri yıldız sistemini daha derin şekilde incelemek gerekirse NASA’nın projesi devreye girebilir.



2 yanıt

  1. Murat Ozkan avatarı
    Murat Ozkan

    Doğru cümle “Işığın 10 katı hızda yolculuk eden bir uzay aracının Alfa Centauri’ye ulaşması 0,44 yıl sürerdi.” olmalıydı eğer 4,4 ışık yılı uzaktaysa AC.

  2. orkun kule avatarı
    orkun kule

    Işığın onda biri hızdaki araç, Alfa Centauri’ye 44 yılda gider.

Yorumunuz: