NASA’nın Mars robotuna 2 metrelik kol eklenecek

NASA'nın Mars Keşif Programı kapsamında yapılan keşif aracına, insan yer bilimciler gibi çalışacak biçimde inşa edilen bir robotik kol takıldı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

NASA’nın Mars 2020 keşif aracının gözleri, bacakları, tekerlekleri ve şimdi de 2 metre uzunluğunda bir kolu var. NASA’nın Kaliforniya’daki Jet İtki Laboratuvarı’nda çalışan mühendisler, Cuma günü keşif aracının ana robotik kolunu araca yerleştirdi. Önümüzdeki yılın Temmuz ayında fırlatılacak olan Mars 2020 keşif aracı, 2021’in Şubat ayında Kızıl Gezegen’e inecek. Orada Mars’ın jeolojisini inceleyip örnekler toplayacak.

Araca takılan 2 metrelik kolun üzerinde beş adet elektrik motoru ve beş adet eklem var. Böylece keşif aracı, bir insan yer bilimcinin çalışacağı biçimde çalışabilecek. NASA’nın yakın zamanda yaptığı basın açıklamasına göre, aracın içine nispeten küçük bir kol daha yapılarak Mars’tan alınan örnekler araca yerleştirilecek. Aşağıdaki canlı yayınlanan videoda, Jet İtki Laboratuvarı’ndaki Uzay Aracı Montaj Tesisi’nde inşa edilmekte olan Mars 2020 keşif aracını seyredebilirsiniz.

Mars 2020’nin montajında çalışan Jet İtki Laboratuvarı Destek Mühendisi Ryan van Schilifgaarde, “Araca kolu yerleştiren ekibimiz, son derece karmaşık bir işlemi kolaylıkla gerçekleştirdi. Önümüzdeki haftalarda kola bir de döner başlık takılacak. Bu başlıkta yüksek çözünürlüklü kameralar, teknik aletler ve darbeli sondaj bulunacak. Bütün bunlar, Mars toprağından ve kayalardan örnekler toplayıp incelenmesi için kullanılacak. Toplananlar Dünya’ya getirilip incelenecek.

20 Eylül’e kadar başvurursanız isminizi Mars’a gönderebilirsiniz

Mars 2020’nin yapacağı seyahatin bir parçası olmak ister miydiniz? İsminizi yazdırıp adınızı uzaya göndermeniz mümkün. 20 Eylül’den önce kayıt olursanız isminizi listeye ekleyebilir, Mars’a hayali bir ‘biniş bileti’ alabilirsiniz. Geçtiğimiz hafta bir duyuru yapan NASA,  Mars 2020 keşif aracına isim bulunması için ABD’li öğrencilerin katılabileceği bir yarışma düzenleyeceğini bildirdi.

Kaynak: Geek

NASA'nın Kaliforniya'daki Jet İtki Laboratuvarı'nda çalışan mühendisler, Mars Keşif Programı'nın bir parçası olan Mars 2020 uzay keşif aracının ana robotik kolunu taktı. 2 metre uzunluğundaki robot kolun üzerinde beş adet elektrik motoru ve beş adet eklem var. Böylece keşif aracı, normal bir insan yer bilimcinin çalışacağı biçimde çalışabilecek. Araç, Dünya'ya getirilip incelenmek üzere Mars toprağı ve kayalarından örnekler toplayacak. 17 Temmuz 2020'de fırlatılması planlanan keşif aracı, 2021'in Şubat ayında Mars'a inecek.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği