Mars seyahatinin tarihi belirledi

Mars'a yollanacak insansız uzay aracı InSight'ın yeni kalkış tarihi 5 Mayıs 2018 olarak belirlendi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

NASA’nın bu ay içinde Mars’a göndermeyi planladığı ancak sismografındaki bir arıza sebebiyle kalkışını iptal ettiği insansız uzay aracı InSight’ın yeni kalkış tarihi belli oldu. Fransız uzay dairesi CNES ile ortak olarak üretilen uzay aracının vakum odacığında, geçtiğimiz Aralık ayında bir kaçak tespit edilmişti. Arızanın üzerine Mart ayındaki kalkış iptal edilmişti. Bu problemin giderilmesi için CNES ile bir araya gelen NASA yeni kalkış tarihini 5 Mayıs 2018 olarak belirledi. InSight 6 ay 21 günlük uçuşun ardından 26 Kasım 2018 tarihinde Mars’a ulaşmış olacak.

Yeni uçuşun 2 yıl sonra olmasının tek sebebi teknik aksaklıklar değil. Dünya’dan Mars’a bir uzay aracı göndermek için gezegenlerin Güneş etrafında izlediği rotanın hesaplanması ve uygun bir tarihin belirlenmesi gerekiyor. Amaç sadece Dünya’nın yörüngesine ulaşmak olsa bu uçuşlar her gün yapılabilirdi. Ya da Ay’a yapılacak yolculuklar ayda bir olarak düzenlenebiliyor. Ancak Mars için bu süre 2 yılın biraz üzerinde.

InSight Mars’a ulaştığında, gezegenin zeminine yaklaşık 4.5 metrelik bir ısı ölçer saplayarak yer altı hareketliliğini ve Mars’ın kayalık yapısının oluşumunu inceleyecek. İngilizce’de içgörü anlamına gelen InSight, Mars’ın iç yapısı ile ilgili daha önce bilmediğimiz verileri bize sunacak.

Astronotların yemekleri hazır

Öte yandan Mars’a gidecek ilk astronotlar için çalışmalarını sürdüren NASA, yapay Mars toprağında bitki yetiştirmeyi başardı. Gezegene gidecek astronotların çalışmalarını sürdürebilmeleri için hayati öneme sahip olan bu gelişme sayesinde Mars üzerinde tarım yapılabilmesi planlanıyor. Geçtiğimiz yılın popüler filmlerinden Marslı’da bu olay detaylarıyla anlatılmış ve Mars’ta kurulan sera benzeri yapıda nasıl tarım yapılacağı gösterilmişti.

NASA Mars'ın sismik yapısını ve oluşumunu incelemek için geliştirdiği InSight için yeni uçuş kalkış tarihi verdi. InSight 5 Mayıs 2018'de Dünya'dan yolculuğuna başlayacak ve 26 Kasım 2018'de Mars'a ulaşacak.

2 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği