NASA, Opportunity uzay aracına veda etti

NASA geçtiğimiz yaz yaşanan bir kum fırtınasının ardından çalışamaz duruma gelen Opportunity Mars robotuna veda etti.

Haber Özeti

Tam Sürüm

NASA bu hafta Mars robotu Opportunity’ye veda etti. Opportunity son 15 yıldır kızıl gezegenin yüzeyinde geziniyordu. Robot geçtiğimiz yaz gezegen çapında gerçekleşen bir kum fırtınasının ardından sessizliğe gömülmüştü.

Yıllar içinde Opportunity birçok kilometre taşına ulaştı. Bunlar arasında maraton tamamlamak da var. Mühendisler robotu, acımasız sıcaklık değişimleri ve kum fırtınaları gibi Mars’ın standart tehlikelerine karşı korumayı başarırken robot hafıza kaybı gibi bir dizi problem de yaşadı. Neticede Opportunity’nin görevi 5 bin 352 gün sürdü. Robot Mars’a 90 günlük bir görev için gönderilmişti. Yani NASA Opportunity’den, beklediğinin 60 kat fazlasını almış oldu.

Robotun topladığı veriler Mars’ın eskiden çok daha sıcak ve ıslak bir yer olduğunu gösteriyor. Robot görevi boyunca Dünya’ya 217 bin fotoğraf gönderdi ve bize komşu gezegenimizin etkileyici manzaralarını görme imkanı verdi. Opportunity’nin çektiği fotoğraflardan bazılarını galeride bulabilirsiniz.

Kaynak: The Verge

NASA bu hafta Mars robotu Opportunity’ye veda etti. Opportunity son 15 yıldır kızıl gezegenin yüzeyinde geziniyordu. Robot geçtiğimiz yaz gezegen çapında gerçekleşen bir kum fırtınasının ardından sessizliğe gömülmüştü. Mars’a 90 günlük bir görev için giden Opportunity 15 yıldır Mars yüzeyinden topladığı bilgileri ve çektiği fotoğrafları Dünya’ya gönderiyordu.Yorumunuz: