Mars yüzeyinde görülen ve bilimsel açıklaması yapılan 15 ilginç şey

CNet, Mars yüzeyinde görüntülenen tuhaf şekilli nesneleri ve oluşumları bilimsel açıklamalarıyla birlikte derledi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

İnsanlık olarak ilginç uzay hikayelerini seviyoruz. Mars fotoğraflarında görülen değişik nesneler hakkında tahminlerde bulunmayı sevmemizin sebebi de bu. Hayal gücümüz kayalarda insan yüzü görmemize, kozmik ışınları uzaylıların gönderdiği işaretler zannetmemize sebep olabiliyor.

Mesela Mars’taki Curiosity uzay aracının yakın zamanda çektiği bir fotoğraf, karanlık bir çatlağın içindeki yengece benzeyen nesneyle ilgili çok fazla spekülasyona neden oldu. “Acaba bu uzaylı bir yengeç canavarı mı?” Pek mümkün değil. Muhtemelen sadece tuhaf şekilli bir kaya parçası.

CNet, Mars’ta çekilen meşhur fotoğraflar ile bunların ardındaki bilimsel açıklamaları derledi:

NASA’nın Viking 1 uzay aracı 1976 yılında Mars’ın üzerinden geçerken yukarıdaki ikonik fotoğrafı çekti. Fotoğrafa dair herkesi heyecanlandıran şey, fotoğrafın ortasının üst tarafına doğru görülen yüz benzeri yapıydı. Eğer biraz kendinizi zorlarsanız o kısımda iki gözü, ağzı, burnu ve tuhaf bir saç şekli olan bir yüz görebilirsiniz. Tabii ki NASA böyle bir durumu açıklamadan bırakmazdı. Mars Global Surveyor uzay aracı 2001 yılında o yüz benzeri oluşumu yeniden fotoğrafladı ve bu bölgenin sadece bir tepecik olduğunu göstermiş oldu:


Curiosity keşif aracı, 2014 yılında aşağıdaki fotoğrafı Dünya’ya gönderdi. Fotoğrafta insana ait uyluk kemiğine benzeyen tuhaf şekilli bir kaya parçası görülüyor. Bilimciler fotoğraftaki tuhaf şeklin rüzgar veya sudan kaynaklanan aşınmanın ürünü olduğunu düşünüyor.

2009’da NASA’nın Opportunity uzay aracı tarafından çekilen ve 2016’da büyük yankı uyandıran bu fotoğraftaki şekil, Başkan Donald Trump’a benzetiliyor. Fotoğraf güzel bir pareidolia (cansız nesnelerde yüz görme eğilimi) örneği oluşturuyor.

2016’nın Şubat ayında NASA’nın Mars Reconnaissance Orbiter uzay aracından alınan bu görüntüde, Kızıl Gezegen’in yüzeyindeki birtakım tuhaf oluşumlar görülüyor. Mors alfabesinde kullanılan kısa ve uzun çizgilere benzeyen kabarık siyah alanlar aslında kum tepecikleri. Fotoğrafı inceleyen gezegen bilimci Veronica Bray, fotoğraftaki şekillerin Mors alfabesine döküldüğünde “NEE NED ZB 6TNN DEIBEDH SIEFI EBEEE SSIEI ESEE SEEE !!” şeklinde anlamsız bir şey olduğunu söylüyor.

Mars’ta balık şeklinde bir kaya var ancak gerçek bir balık yok. Curiosity tarafından fotoğraflanan bu tuhaf oluşum, uzaylı meraklılarını epeyce heyecanlandırmıştı. Kayanın şekli ve fotoğrafın çekildiği anda gelen ışık, kayayı bir balık gibi göstermiş. Olay bundan ibaret. Mars atmosferinde yeterince oksijen olmadığı için NASA gezegende büyük fosiller bulunmasını da olası görmüyor.

Curiosity 2012 yılında bu fotoğrafta görülen parlak, cilalı gibi görünen nesneyi tespit etti. Daha sonra NASA, bu parlak parçanın Mars’ın jeolojisiyle ilgili bir şey olduğunu açıkladı.


Mars’la ilgili gelişmeleri yakından takip eden uzay meraklıları, Curiosity tarafından 2013 yılının başlarında çekilen bu fotoğrafı meşhur etti. Fotoğrafta bir metal yığını Kızıl Gezegen’in yüzeyinde geziniyormuş gibi görünse de bu parçanın bir gök taşı parçası olabileceği veya fotoğraf çekildiği sırada ışığın tuhaf şekilde gelmesinden kaynaklandığı düşünülüyor.

Mars Reconnaissance Orbiter 2017’de Noctis Labyrinthus olarak bilinen ve dilimize ‘gecenin labirenti’ olarak çevrilen tuhaf oluşumu fotoğrafladı. Tepeciğin etrafındaki dalgalı bölgeler kum tepecikleri.

Mars ufkunda ışıklı bir nokta gördüğümüz bu fotoğraf, ışığın kaynağının uzaylı yaşam kanıtı olup olamayacağını düşünen UFO meraklılarını epeyce heyecanlandırmıştı. Ancak NASA’dan Doug Ellison bu parlak ışığın sebebini kozmik ışın olarak açıkladı.

UFO Sightings Daily, 2007’de çekilen bu fotoğraftaki değişik şekilli kayanın uzaylılar tarafından yapılmış bir kadın figürü olduğunu öne sürse de, Planetary Society adlı kar amacı gütmeyen kuruluş bunun bir göz yanılması olduğunu ve tıpkı Donald Trump’a benzetilen kaya parçasında olduğu gibi pareidolia örneği olduğunu açıkladı.

Aşağıdaki fotoğrafın sol kısmında Mars Opportunity uzay aracından çekilen görüntü, sağ tarafında ise British Museum’da yer alan bir tanrı heykeli görüyoruz. Biraz benziyorlar sanki değil mi? UFO meraklıları da öyle düşünüyor. Ancak Dünya’da karşılaştığımız nesnelere benzetilen bütün Mars fotoğrafları gibi bu da sadece hayal gücümüzün ürünü.

Aşağıdaki fotoğraf size neyi hatırlatıyor? Pençe izi? Kirpik? NASA’ya göre, 2017’de çekilen bu dalgalı çizgiler, muhtemelen kuru buzun kumlu tepeciklerden aşağı kayarken sebep olduğu oyuklar.

Bu yuvarlak biçimli nesnenin Kızıl Gezegen’de yapılan bir savaştan geriye kalan savaş topu olduğu iddia edilmişti. Bunun üzerine Twitter’dan açıklama yapan NASA, fotoğraftaki yumrunun aslında 5 milimetre olduğunu, fotoğrafın yakınlaştırılarak paylaşıldığını ve nesnenin kalsiyum, sülfat, sodyum ve magnezyumdan oluştuğunu duyurdu.

Kaynak: CNet

Konu uzaylılar olunca hayal gücümüz epeyce yaratıcı düşünmemize yardımcı olabiliyor. Mars yüzeyindeki keşif araçlarının çektiği fotoğraflarda tuhaf nesneler, oluşumlar, yüzler gördüğümüzü sanmamız da bu yüzden. Mars yüzeyinde görülen şeyleri ve onlarla ilgili spekülasyonları bir araya getiren CNet, her birinin bilimsel açıklamasını paylaştı.

Etiketler:

5 Yorum

  • Bunlar olağan yapılar, aslında Dünya da şaşırtıcı öyle yapılar var ki, Mars’a “taş” çıkarır.:)

  • dünyadaki manzaralardan farklı değil gibi.işletiliyor muyuz yoksa.1969 aya gittiler amerikan bayrağı dalgalanıyordu sahi orda esen poyrazmı kara yelmi,onu açıklamadılar.tekrarada gitmediler insan bir daha gimezmi gittiği yere 50 yıldır.

  • Son fotoğraf çok ilginç, magnezyumdan oluşan bir bilye gibi görünen o nesne gerçekten nedir ve neden orada bulunuyor bunu çok merak ettim.

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği