BAE, Mars’a ilk görevi 2021’de gerçekleştirecek

Birleşik Arap Emirlikleri Mars'ın yörüngesine bir uzay aracı göndermeye hazırlanıyor. BAE Uzay Ajansı, 'Al Amal' adını verdiği projeyi halka tanıttı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Birleşik Arap Emirlikleri Mars’ın yörüngesine bir uzay aracı göndermeye hazırlanıyor. BAE Uzay Ajansı, ‘Al Amal’ adını verdiği projeyi halka tanıttı. Dubai’de şehrin sakinlerine ülkenin uzay keşfi planlarını anlatmak için çeşitli etkinlikler düzenlendi. Atölye çalışmaları ve etkileşimli sergiler gibi etkinlikler ülkedeki öğrencilerin bu alanı keşfetmeye ve araştırmaya heves duyması için gerçekleştirildi.

İş birliği ile geliştirilecek

Uzay aracının Mars’ın yörüngesine 2021’de girmesi bekleniyor. Bu tarih aynı zamanda ülkenin bağımsızlığının 50 yıl dönümü olması sebebiyle de önemli. Bir Arap ülkesi tarafından gerçekleştirilen ilk uzay projesi olan Al Amal için ekipler Colorado Üniversitesi ile birlikte çalışıyor.

Burada amaç ekibin akademik ortaklarından öğrendiği bilgiyi BAE’ye geri getirmesi. Böylece geliştirilen uzay aracıyla, bir zamanlar yerleşime uygun olduğu düşünülen Kızıl Gezegen incelenecek. Mars’ın geçmişte, Dünya’da olduğu gibi su kaynaklarına sahip olduğu ancak iklim değişikliği sebebiyle bu suyun buharlaştığı ve atmosferden kaçarak uzaya yayıldığı sanılıyor. Mars’ta geçmişte neler yaşadığını anlamak bugün Dünya’nın içinden geçtiği iklim değişikliğini ve muhtemel etkilerini anlamak için yardımcı olabilir.

Kum fırtınaları incelenecek

Öte yandan, BAE ekibinin bir diğer amacı da Mars’ta gerçekleşen kum fırtınalarını incelemek. Dünya’daki kum fırtınaları en fazla bir gün içinde sona ererken Mars’ta tek bir noktadan başlayan ve tüm gezegene yayılan kum fırtınaları görülebiliyor. Bu fırtınalar bazen günler hatta haftalar boyunca devam ediyor.

Şimdilik BAE Mars Görevi ekibinde 75 kişi yer alıyor. Amaç bu ekibi iki katına çıkarmak. Toplamda 5,44 milyar Dolar şimdiden bu görev için ayrıldı. Asıl sorun bu paranın yeterli olup olmaması değil, hedeflenen tarihte görevin gerçekleştirilmesi.

Uzay programı yetkilileri, Arapların Mars’a yapılacak ilk uzay görevinin, zamanında Apollo görevlerinin ABD’de yaptığı etkiyi yaratmasını ve milyonlarca genç Arap’a ilham kaynağı olmasını amaçlıyor. Böylece yeni neslin uzay keşfi ile ilgilenmesi hedefleniyor.

Kaynak: Euronews

Birleşik Arap Emirlikleri Mars'ın yörüngesine bir uzay aracı göndermeye hazırlanıyor. BAE Uzay Ajansı, 'Al Amal' adını verdiği projeyi halka tanıttı. Dubai'de şehrin sakinlerine ülkenin uzay keşfi planlarını anlatmak için çeşitli etkinlikler düzenlendi. Atölye çalışmaları ve etkileşimli sergiler gibi etkinlikler ülkedeki öğrencilerin bu alanı keşfetmeye ve araştırmaya heves duyması için gerçekleştirildi. Uzay aracının Mars yörüngesine yerleştirilmesi için hedef 2021.

2 Yorum

  • Diğer şirketlerin ve ülkelerin benzer tarihlerde Mars a ulaşma isteği muhtemel bir birleşmenin habercisi olabilir.Mars’a götürecek teknolojinin bir iki kişinin elinde olacağını varsaydığımızda , bu ülkeler birliğinin kurulması kaçınılmaz görünüyor.Teknolojiyi ortaya koymak için harcanan çok büyük tutarlar var.Bu teknolojiye en yakın kişi elbette Elon Musk.

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği