Uber’in uçan taksi prototipi

Uber 2020'de kullanmaya başlamayı planladığı uçan taksisi için tasarım modellerini ve bu aracın kullanacağı gökyüzü durağı tasarımlarını tanıttı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Uber 2020’de kullanmaya başlamayı planladığı uçan taksisi için tasarım modellerini tanıttı. Aşağıdaki videoda, 01:02’den itibaren Uber’in geliştirdiği modeli görmek mümkün.

Tasarım, birden fazla pervanesi bulunan bir drona benziyor. Ayrıca dikey iniş kalkışı sağlamak için yerleştirilmiş çarklar da görülebiliyor. Bu uçan taksinin gövde bölümü, bir helikopterden ziyade uçağın gövdesini daha çok andırıyor. Hava aracı elektrikle çalışacağı için geleneksel helikopterlere göre daha sessiz, daha etkili ve daha ucuz olacak.

“Paylaşımlı araçlar hızlı ve ucuz olacak”

Uber CEO’su Dara Hosrovşahi’nin açıklamalarına göre insanlar Uber uygulamasını kullanarak uçan taksi çağırabilecek. Daha sonra çevredeki bir binanın çatısında bulunan en yakın gökyüzü durağına gidip uçan taksisine binecek. Araç paylaşımı mekanizması burada da kullanılacak. Her hava taksisi en fazla dört kişi tarafından paylaşılabilecek. Böylece masraflar düşürülecek. Hosrovşahi “Bu araçlar etrafından bir ağ yaratmak istiyoruz. Böylece trafiğe takılmak istemeyen insanlar uzun mesafeleri de uçan taksilerde, düşük maliyetle kat edebilecek.” diyor.

Şirketin bu hafta düzenlediği ikinci Elevate konferansında altı farklı tasarım şirketi, Uber’in uçan taksilerinin kullanabileceği gökyüzü duraklarını tanıttı:

Uber’in uçan taksi gibi yeni ve inovatif bir alana odaklanması anlaşılabilir. Şirket geçtiğimiz dönemde eski CEO Travis Kalanick’in karıştığı olaylar ve ardından gelen ölümlü otonom araç kazasının izlerini silmeye çalışıyor. Ancak insanlar, daha önce bir örneği olmayan uçan taksiyi ilk olarak Uber ile denemek istemeyebilir.

Kaynak: Engadget

Uber 2020'de kullanmaya başlamayı planladığı uçan taksisi için tasarım modellerini tanıttı. Tasarım, birden fazla pervanesi bulunan bir drona benziyor. Ayrıca dikey iniş kalkışı sağlamak için yerleştirilmiş çarklar da görülebiliyor. Bu uçan taksinin gövde bölümü, bir helikopterden ziyade uçağın gövdesini daha çok andırıyor. Hava aracı elektrikle çalışacağı için geleneksel helikopterlere göre daha sessiz, daha etkili ve daha ucuz olacak.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği