Airbus’ın uçan taksi hizmeti: CityAirbus

Havacılık şirketi Airbus, şehir içi ulaşımda kullanılmak üzere taksi gibi hizmet verecek otonom helikopterler üretmeyi planlıyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

[inlinetweet prefix=”” tweeter=”” suffix=””]Ünlü uçak üreticisi Airbus, şehir içi ulaşımda kullanılacak uçan taksiler üretmeyi planlıyor.[/inlinetweet] CityAirbus adı verilen proje kalabalık şehirlerde trafiğe takılmadan seyahat etmek isteyenlere hizmet verecek.

Airbus’ın fütüristik, çok pervaneli hava aracı, havada giden Uber hizmeti gibi çalışacak. Kullanıcılar akıllı telefonlarından bir Airbus çağıracak ve yakındaki bir helikopter iniş noktasında, diğer yolcularla birlikte aracın gelmesini bekleyecek. Airbus yolculuk ücretinin her bir yolcu için taksi ücretinden daha pahalı olmayacağını söylüyor. Trafiğe takılmadan istenilen yere ulaşmanın dışında Airbus bu yolculuğun daha hızlı, daha sürdürülebilir ve daha heyecanlı olacağını söylüyor.

Otonom araçlar kullanılacak

Airbus ayrıca bu hizmetin öncelikle özel pilotlar kullanılarak gerçekleştirileceğini ancak gelecekte araçları otonom hale getirmek istediklerini ifade etti. Henüz bu konuda bir çalışma olmasa da Airbus CEO’su Tom Enders, “Yakın gelecekte telefonunuzdan çağıracağınız bir sürücüsüz hava aracı sizi kapınızdan alıp dilediğiniz noktaya bırakabilecek” diyor.

Airbus’a göre otonom sürücüyü kullanıma sokmak bu projenin en zorlayıcı yanı olacak. Şirket henüz birden fazla aracın havada birbiriyle nasıl iletişim kuracağını ya da hackerların sisteme saldırmasına karşı ne gibi önlemler alınacağını belirlemediğini ifade ediyor. Airbus Helikopterleri Uygulama Yöneticisi Marius Bebesel “Tüm bu soruları yanıtlama konusunda Airbus Grubu’nun uzmanlığına ve desteğine güveniyoruz” şeklinde konuştu.

İlk testler 2017 sonunda

Bu hizmetin ne zaman gökyüzünde görülebileceğine dair bir zamanlama henüz yapılmış değil. Tamamıyla elektrikli otonom helikopter projesi Project Vahana‘nın ilk testlerinin 2017 sonunda yapılması planlanıyor. Bu aracın hem yolcu hem de kargo taşıma amaçlı kullanılabilmesi hedefleniyor. Bu planlara göre bizi evimizden alacak otonom helikopterin yakın gelecekte hayata geçmesi zor görünüyor.

Kaynak: Autoblog

Airbus'ın yeni projesi CityAirbus, yolcuların akıllı telefon uygulamasıyla bir helikopter çağırıp şehrin trafiğine takılmadan seyahat edebilecekleri bir sistem getirmeyi hedefliyor. Böylece yolcular evlerine yakın bir helikopter pistinden özel hava araçlarına binip şehrin bir başka noktasına çok daha hızlı ve heyecan verici şekilde ulaşabilecek. Airbus'ın bu hizmeti otonom hava araçlarıyla sunma planı ise yakın zamanda hayata geçecek gibi durmuyor.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği