Ölümlü sürücüsüz araç kazasının sebebi belli oldu

Uber, bu yılın başında bir yayanın ölümüyle sonuçlanan otonom araç kazasında sorununun ne olduğunu bulduğunu açıkladı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Uber, bu yılın başında bir yayanın ölümüyle sonuçlanan otonom araç kazasında sorununun ne olduğunu bulduğunu açıkladı. Yapılan açıklamaya göre aracın otonom sürüş sistemi aslında karşıdan karşıya geçen 49 yaşındaki Elaine Herzberg’ü fark etti ancak bunun yanlış alarm olduğuna kanaat getirdiği için herhangi bir önlem almamayı tercih etti.

Önlem ayarları düşürülmüş

Otonom sürüş sistemlerinde yanlış alarmların üstesinden gelmek ve aracın sebepsizce sık sık durmasını engellemek için bazı ayarlar mevcut. Bu ayarlar, aracın karşılaştığı engelin bir insan olduğundan ne kadar emin olduğuna göre değişiklik gösteriyor. Normalde otonom araçlar ikilemde kaldığı durumlarda kaza engelleyici önlemler alarak aracı yavaşlatmak hatta durdurmak üzere programlanmış durumda. Ancak Uber’in bu ayarların seviyesini normalden çok daha aşağıya çektiği, bu sebeple otonom sürüş sisteminin de engelin varlığından çok emin olamadığı için yoluna devam etme kararı aldığı belirtiliyor.

LIDAR azaltılmış

Kazanın bir diğer sebebi ise Uber’in araçtaki LIDAR sistemlerini azaltmış olması. LIDAR algılayıcıları, yola ve çevreye ışıklar göndererek bu ışıkların sekip geri dönmesi üzerine kurulu. Böylece otonom sürüş yazılımı çevrenin detaylı bir haritasını çıkarıp ona göre hareket edebiliyor. Bu sistemin azaltılması haritanın detayının azalmasına ve aracın önünce çıkan engeller konusunda yeterince emin olamamasına yol açmış olabilir.

Sürücünün dikkatsizliği

Üçüncü bir sebep de Uber’in araçtaki güvenlik sürücüsü sayısını ikiden bire indirmiş olması. Günümüzde yasalar araçta sürücü yokken bir aracın trafiğe çıkmasına izin vermediği için otonom araçların sürücü koltuğunda birinin oturması gerekiyor. Bu sürücünün, otonom sürüş yazılımının hata yaptığı noktada kontrolü eline alması ve olası kazaları önlemesi bekleniyor. Uber otonom araçları ilk kez denerken iki adet güvenlik sürücüsü ile yola çıkmıştı. Daha sonra bu sürücülerin sayısı bire düşürüldü. Kaza anında aracın sürücü koltuğunda oturan güvenlik sürücüsü ise yola değil aracın içinde aşağıda bir noktaya bakıyordu. Bu yüzden kazayı göremeyen sürücü, yapması gereken müdahaleyi de gerçekleştiremedi.

Uber kazanın ardından bütün otonom sürüş çalışmalarını durdurdu. Yapılan açıklamada şirketin tepeden tırnağa bu kazayı ve kazaya sebep olan nedenleri incelediği ancak devam eden dava süreci sebebiyle çok detaylı bilgi paylaşamadığı ifade edildi. Uber’in otonom sürüş teknolojisi partnerleri ve sektörün diğer önde gelen kuruluşları da konuyla ilgili araştırmalar yapmaya devam ediyor. Nvidia, Velodyne ve Mobileye konuyla ilgili incelemelerde bulunan şirketlerden bazıları. Uber CEO’su Dara Hosrovşahi ise ölümlü kazaya rağmen şirketin otonom sürüş çalışmalarına devam edeceğini belirtti.

Kaynak: The Verge

Uber, bu yılın başında bir yayanın ölümüyle sonuçlanan otonom araç kazasında sorununun ne olduğunu bulduğunu açıkladı. Kazada otonom sürüş sisteminin kaza önleme hassasiyetinin düşürülmüş olması, ışık sensörlerinin (LIDAR) azaltılmış olması ve güvenlik sürücüsünün ihmali gibi sebeplerin etkili olduğu belirtiliyor.

4 Yorum

 • Volvo da zaten bunu önleyen sistem CitySafety var. Ancak anlaşılan o ki uber muhtelen bunu da kapatmış görünüyor.

 • Kadının katili Uber çıktı. Çıktı da…

  1. Azaltma emrini veren müdür ya da müdürün emri olmadan bu kararı veren teknisyen Çiçek Taksi’den olabilir mi?
  2. Rahmetli kadın, Uber’i karanlık köşede bilerek bekleyip, ufak bir hasarla atlatırım ümidiyle tazminata yürümüş olabilir mi?
  3. Uber bu kazayı bilerek ve isteyerek yapmış, toplumu buna alıştırma gayesinde tepki ölçümleri yapmış olabilir mi?
  4. İşbu kaza bilerek ve isteyerek olduysa ve hatta emir, Uber’in de üstünden geldiyse ve amaç toplumda otonoma olan tepkiyi ölçmek, karşıtlık oluşturmak, negatif izlenim bırakmak vb. komplolarla toplumu dizayn etmekse güzel bir sahne seçilmemiş mi?
  5. Otonom ve Endüstri 4.0’la alakalı AI ve korobotların yasal düzenlemeleri için böyle kazaların olması devletçe de destekleniyor olabilir mi?

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği