“Uber otonom aracının kazasından sorumlu değil”

ABD'nin Arizona eyaletinden bir savcı, Uber'in otonom aracının geçtiğimiz yıl karıştığı ölümlü kazada Uber'in cezai sorumluluğu bulunmadığına karar verdi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

ABD’nin Arizona eyaletinden bir savcı, Uber’in otonom aracının geçtiğimiz yıl karıştığı ölümlü kazada Uber’in cezai sorumluluğu bulunmadığına karar verdi. Ancak savcıların araçtaki güvenlik sürücüsünü suçlamayı düşünüp düşünmedikleri bilinmiyor.

Geçtiğimiz yıl 18 Mart’ta Tempe’de meydana gelen kazada, Uber’in otonom aracı, karanlık bir yolda karşıdan karşıya geçen bisikletli bir kadına çarpmış, kaza kadının ölümüyle sonuçlanmıştı.

Yavapai Bölgesi Avukatı Sheila Polk’tan incelemeyi değerlendirmesi talep edilmişti. Polk salı günü davayı Phoenix’teki savcılara iade ettiğini ve suçlamaları savcılara bıraktığını belirten bir mektup gönderdi. Polk mektupta ofisinin kaza videosundaki görüntülerin yetersiz olabileceği kanısına vardığını ve Tempe polisine daha fazla kanıt toplamasını önerdiğini belirtti.

Sürücünün telefonundan video izlediği iddia edildi

Kaza sırasında araçta bulunan güvenlik sürücüsü Rafaela Vasquez savunmasında kazadan hemen önce telefonunu kullanmadığını söyledi ancak yetkililer kayıtlara göre Vasquez’in o sırada The Voice (O Ses) yarışmasını izlediğini ve kazadan hemen önce yola değil aşağıya doğru baktığını söylediler. Polisler, Vasquez’in dikkati dağılmamış olsaydı kazanın önlenebileceği sonucuna ulaştılar.

Vasquez polise, bisikletli kadının birdenbire karşısına çıktığını ve kazadan önce yolda biri olduğunun farkına varmadığını söyledi. Ancak yetkililer Vasquez yola baksaydı kazadan önce aracı durduracak kadar vakti olacağını hesapladı.

Aracın otomatik fren sistemi kapatılmıştı

Ulusal Ulaşım Güvenlik Kurulu Mayıs ayında yayımladığı ilk raporda Uber’in kullandığı Volvo XC-90 modeli otonom aracın sürüş sisteminin kazadan önce kadını tespit ettiğini ancak aracı durdurmadığını belirtti. Bunun sebebi sistemin tehlikeli durumlarda otomatik olarak devreye giren fren sisteminin, aracın sık sık durmasını önlemek için kapatılmış olması. Bunun yerine Uber, tehlike anında devreye girmesi için insan sürücüye güveniyor.

Uber kazanın ardından Arizona’daki otonom sürüş operasyonlarını durdurdu. Bunun sonucunda 300 kadar güvenlik sürücüsü işsiz kaldı. Şirket kazanın incelemesi devam ederken Arizona, Pittsburgh, San Francisco ve Toronto’daki otonom sürüş testlerini de durdurduğunu açıkladı.

Kaynak: LA Times

ABD'nin Arizona eyaletinden bir savcı, Uber'in otonom aracının geçtiğimiz yıl karıştığı ölümlü kazada Uber'in cezai sorumluluğu bulunmadığına karar verdi. Ancak savcıların araçtaki güvenlik sürücüsünü suçlamayı düşünüp düşünmedikleri bilinmiyor. Kaza sırasında araçta bulunan güvenlik sürücüsü Rafaela Vasquez savunmasında kazadan hemen önce telefonunu kullanmadığını söyledi ancak yetkililer kayıtlara göre Vasquez'in o sırada The Voice (O Ses) yarışmasını izlediğini ve kazadan hemen önce yola değil aşağıya doğru baktığını söylediler. Polisler, Vasquez'in dikkati dağılmamış olsaydı kazanın önlenebileceği sonucuna ulaştılar. Ulusal Ulaşım Güvenlik Kurulu Mayıs ayında yayımladığı ilk raporda Uber'in kullandığı Volvo XC-90 modeli otonom aracın sürüş sisteminin kazadan önce kadını tespit ettiğini ancak aracı durdurmadığını belirtti. Bunun sebebi sistemin tehlikeli durumlarda otomatik olarak devreye giren fren sisteminin, aracın sık sık durmasını önlemek için kapatılmış olması. Bunun yerine Uber, tehlike anında devreye girmesi için insan sürücüye güveniyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği