Uber’in sürücüsüz aracı bir yayanın ölümüne sebep oldu

Pazar günü akşam saatlerinde, Arizona'da Uber'e ait bir otonom araç bir yayaya çarparak ölümüne neden oldu.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Pazar akşamı, acil durumda direksiyon başına geçmesi için bir de insan sürücüsü bulunan Uber otonom araçlarından biri, ABD’nin Arizona eyaletinin Tempe şehrinde bir kadına çarpıp ölmesine neden oldu. Kazanın otonom araç teknolojisiyle ilişkilendirilen ilk yaya ölümü olduğuna inanılıyor. Olayın ardından Uber, Tempe, Pittsburgh, San Francisco ve Toronto’daki test sürüşlerini hemen askıya aldı.

Yaşanan kaza, otonom araç teknolojisinin hala deneme evresinde olduğunun hatırlatıcısı niteliğindeydi. Hükümetler hala bu teknolojiyi nasıl düzenleyeceklerini çözmeye çalışıyor.

Uber, Waymo, birçok teknoloji şirketi ve otomobil üreticisi sürücüsüz araçlarını ABD’nin çeşitli şehirlerinde test etmeye başladı. Şirketler bu arabaların dikkati dağılabilen insan faktörünü sürücülük denkleminden çıkardığı için sıradan arabalara kıyasla daha güvenli olacağını söylüyor. Ancak bu teknoloji neredeyse sadece on yaşında ve sürücülerin karşılaşabileceği tahmin edilemeyen durumları tecrübe etmeye yeni yeni başlıyor.

Arizona’daki kazanın diğer şirketleri ya da eyalet düzenleyicilerini sürücüsüz araçları halka açık yollarda test etme sürecini yavaşlatmaya yönlendirip yönlendirmeyeceği bilinmiyor.

Arizona, otonom araç testlerinin düzenlenmesi konusunda nispeten hoşgörülü bir tutum sergiliyor. Arizona yetkilileri, düzenleyicileri daha az hoşgörülü olan komşu eyalet Kaliforniya’da sürücüsüz araç teknolojilerini deneyen şirketleri cezbetmek istedi. Ancak Kaliforniya’daki düzenleyiciler de son zamanlarda biraz daha ılımlı hale geldi. Nisan ayında Kaliforniya’nın, sürücü koltuğunda insan bulunmayan otonom araçların test edilmesine izin vermesi bekleniyor.

Federal politika yapıcılar da daha hafif bir yaklaşım benimsemeyi düşünüyor. Senato’ya sunulan bir yasa, eğer geçerse, otonom araç üreticilerini şu anda var olan güvenlik standartlarının bazılarından kurtarabilir ve eyaletlerin kendi araç güvenlik yasalarını oluşturmalarını engelleyebilir.

Democrat of Connecticut adlı siyasi partiden Senatör Richard Blumenthal kazayla ilgili olarak “Bu trajik olay, otonom araç teknolojisinin yolcular, kullanıcılar ve Amerika yollarını paylaşan sürücüler için tamamen güvenli hale gelmeden önce kat edilecek çok yolu olduğunu gösteriyor.” ifadesini kullandı.

“Otonom araç teknolojisiyle ilgili ön yargılı olmayın”

Kazaya sebep olan Volvo XC90’ın direksiyonundaki güvenlik için bir insan sürücü bulunuyordu ancak 49 yaşındaki Elaine Herzberg’e çarptığında araçta yolcu yoktu. Tempe polisi sözcülerinden biri, aracın o sırada elinde bisikletiyle yürüyen Herzberg’e çarptığı sırada saatte yaklaşık 65 kilometre hızla gittiğini söylüyor. Sözcü, çarpma anından önce aracın yavaşlamadığını da belirtti. Olayın gerçekleştiği sırada hava açıktı ve yağmur yoktu.

Bir basın açıklaması yapan Uber sözcüsü Sarah Abboud “Kalbimiz kurbanın ailesiyle. Olayın incelenmesi için yerel yetkililerle iş birliği içinde çalışıyoruz.” dedi. Pazar günü yaşanan kazanın ardından Tempe Belediye başkanı Mark Mitchell, Uber’in otonom araç denemelerini askıya alma kararını ‘sorumlu bir adım’ olarak nitelendirirken insanları bu teknolojiyle ilgili ön yargılı olmamaları konusunda uyardı.

Bu arada, şom ağızlılık mı dersiniz, öngörü mü bilemeyiz ama geçen hafta bu konu tartışmaya açılmıştı:

Yapay zeka ölüme sebebiyet verdiğinde sorumluluk kimde olacak?

Kaynak: The New York Times

Pazar akşamı, otonom araç teknolojisiyle ilişkilendirilen ilk yaya ölümü olduğu öne sürülen bir olay yaşandı. Arizona'nın Tempe şehrinde, Uber'e ait otonom bir Volvo XC90, 49 yaşındaki Elaine Herzberg'e çarparak ölümüne neden oldu. Olayın yaşandığı sırada arabada acil durumlar için bekleyen bir de insan sürücü vardı. Saatte yaklaşık 65 kilometre hızla giden arabanın çarpma anından önce yavaşlamadığı iddia ediliyor. Olayın ardından Uber, Tempe, Pittsburgh, San Francisco ve Toronto'daki test sürüşlerini askıya alırken bazı yetkililer otonom araç teknolojisinin herkes açısından güvenli hale gelebilmesi için daha çok yol kat etmesi gerektiğini söyledi.

4 Yorum

  • Amirim öngörüleriniz benim gibi dikkatli okurlarınızı eminim korkutmaya başlamıştır.

    Her hafta özetleri okurken neler olmuş değil neler olacak diye endişelenerek okuyorum sanki.

    İki sene önce karlı bir ocak ayında David Bowie için “hepimizi gömer” dediniz ertesi gün adam öldü.

    Şimdi de uber olayı!

    Heyecan yükseliyor. Takipteyim:)

  • merhaba türkiyeden yazıyorum ben projeyi çözdüm resmen açıklıyorum yayayı,bsikletliyi ve motorsikletliyi gördüğünde otomatik fren yapıcak araç ayrıca araçlar arasında meydana gelen hasarlı trafik kazalarınıda tamamen bitirecek bir projem var tutun elimden yardımcı oluyum sizlere !!!

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği