Arizona’da otonom araç karşıtlığı yükseliyor

ABD’nin Arizona eyaletinde hizmet vermeye başlayan Waymo otonom taksilerine yönelik saldırılar yapılıyor. Taksilerden birine silah doğrultuldu.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Otonom (sürücüsüz) araç teknolojisinden bahsedildiğinde insanlar iyimser yaklaşsalar da biraz temkinli olmayı ihmal etmiyorlar. Ortalama tüketici bu teknolojiden çok haberdar değil. ABD’de sokaklarda bu teknolojiyle karşılaşan insanlar şaşkınlık ve hayranlık arası bir duygu hissetse de herkes değişimden memnun değil. Google’ın Arizona eyaletinde başlattığı otonom taksi servisi Waymo, bölgenin bazı sakinlerinden tepki çekti. Arizona’da bazı vatandaşlar, otonom araçların sevdikleri insanlarla aynı yolları paylaşmasından rahatsız.

Otonom araca silah doğrulttu

Chandler şehrinde yaşayan bir adam, evinin önünden geçen Waymo araçlarına o kadar sinirlendi ki yoldan geçen bir araca silah doğrulttu. Waymo’nun araçları otonom olarak hareket etse de sürücü koltuğunda yine de bir güvenlik sürücüsü oturuyor. Silah doğrultan adam, sürücüyü korkutmak istediğini ve o bölgede istenmediklerini anlatmaya çalıştığını söyledi.

Sürücüsüz araçlara verilen tek tepki bu değil. İnsanlar Waymo’nun araçlarına taş atıyor, trafikte durduğunda lastiklerini kesiyor, araçlara bağırıp çağırıyor, arkasından kovalıyor… Hatta bir Jeep sürücüsü Waymo araçlarını bilinçli şekilde sıkıştırarak altı kez yoldan çıkmalarına sebep oldu.

Tepkiler Arizona ile de sınırlı değil. Bu yıl Kaliforniya eyaletinde sürücüsüz araçların karıştığı toplam altı kazanın ikisi insan sürücülerin bilinçli olarak sebep olduğu kazalardı. Her iki kazada da sürücülerin kazanın ardından araçlarından çıkıp sürücüsüz araçlara öfkeyle bağırdığı görüldü. Kazalardan birinde bir kadın otonom araca tokat attı.

İnsanlar neden sinirli?

Peki insanlar otonom araçlara neden bu kadar sinirli? Olayların hiçbirinde, saldırganların otonom araçlarla o anda bir sorun yaşadığı kaydedilmedi. Otonom araçlar diğer sürücülerin yolunu kesmedi ya da yeşil ışık yanmasına rağmen beklemeye devam etmedi. Yani insanların sinirleri o anda ortaya çıkan bir durumdan ziyade, bir süredir besledikleri bir kinin dışa vurumu gibiydi. Görünüşe göre insanlar sürücüsüz araçların temsil ettiği düşünceden rahatsız.

Waymo’nun aracına silah doğrultan kişi, “Uber’in bir otonom aracı birini öldürdü” dedi. Adam bu konuda haksız değil. Uber’in otonom aracı Pittsburgh şehrinde karıştığı bir kazada, karşıdan karşıya geçen birine çarpmış ve yaya hayatını kaybetmişti. Uber’in aracındaki görevli sürücü, kazayı önleyebilecek kadar hızlı tepki gösterememişti. Uber bu kaza sırasında aracın otonom sürüş yerine normal bir sürücü tarafından kullanılması durumunda da sonucun değişmeyeceğini, herhangi bir insanın da o kazayı önleyecek kadar çabuk tepki veremeyeceğini söyledi. Uber bu tarz olayların yaşanabileceğini kabul etti ve kullandığı sistemin bu gibi bir durumda bir insandan daha başarılı olmadığını söyledi. Şirket konuyu tamamen çözmeden çalışmalarına devam etti.

Pittsburgh’daki kaza ve Uber’in tavrı konusunda ayrıca konuşulabilir. Ancak bu olay sebebiyle Arizona’daki Waymo araçlarına kızmak, çocuğunuza aldığını iPhone istediğiniz işlemi yapmıyor diye Google CEO’su Sundar Pichai’ye kızmaktan farksız. İnsanlar genellikle hangi makinelere tepki göstermeleri gerektiğini bilmiyorlar o yüzden en yakında hangisi varsa öfkelerini ona yönlendiriyorlar.

Bilgi yetersizliği yanlış çıkarımlara sebep oluyor

Bu yeni ortaya çıkmaya başlayan teknolojiler için büyük bir problem. Uzun zamandır, kendi kendine gidebilen bir araba gibi radikal bir teknoloji hayatımıza girmemişti. Birçok insan da bu konu hakkında ne düşünmesi gerektiğini bilmiyor. Yeni kavramlar birbirine karışıyor ve insanlar tüm konuyu tek bir açıdan değerlendirip yanlış sonuçlara ulaşıyor. Bu yüzden de üzerinde Waymo logosu olan arabalar şehir sokaklarında gezinmeye başlayınca insanlar bu gelişmenin ne anlama geldiği konusunda hiçbir fikre sahip olmuyor.

Neyse ki tüm bu tartışmaların ortasında kalan Waymo’nun güvenlik sürücüleri şimdiye kadar herhangi bir fiziksel zarar görmedi. Ama gelecekte bu bilgi yetersizliği devam ederse, onların da zarar görmesinden endişe etmeye başlayabiliriz.

Kaynak: The Next Web

Otonom (sürücüsüz) araç teknolojisinden bahsedildiğinde insanlar iyimser yaklaşsalar da biraz temkinli olmayı ihmal etmiyorlar. Ortalama tüketici bu teknolojiden çok haberdar değil. ABD’de sokaklarda bu teknolojiyle karşılaşan insanlar şaşkınlık ve hayranlık arası bir duygu hissetse de herkes değişimden memnun değil. Google’ın Arizona eyaletinde başlattığı otonom taksi servisi Waymo, bölgenin bazı sakinlerinden tepki çekti. Arizona’da bazı vatandaşlar, otonom araçların sevdikleri insanlarla aynı yolları paylaşmasından rahatsız.Yorumunuz: