Volvo, sürücüsüz araçların geleceğinden umutlu

Volvo 2025'e kadar sattığı araçların üçte birinin otonom olmasını ve araçlarının yarısının Care abonelik servisi üzerinden kullanılmasını planlıyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Volvo Perşembe günü yayımladığı raporda, belirlediği yeni hedefleri açıkladı. Buna göre şirket 2025’e kadar sattığı araçların üçte birinin otonom olmasını ve araçlarının yarısının Care abonelik servisi üzerinden kullanılmasını planlıyor. Care servisinin 2025 hedefi ise 5 milyon abone.

Bu hedefler Volvo’nun 2025’e kadar ürettiği tüm araçların tamamen elektrikli olması planlarına ek olarak geldi. Volvo yeni girişimlerin, şirketin müşterileriyle ilişkilerini dönüştürmesine ve müşteriler için yeni hizmetler geliştirmesine yardımcı olacağını söylüyor. Böylece Volvo, lüks otomobil üreticileri kadar kar elde etmeyi amaçlıyor.

Sadece bir otomobil şirketi değil

Şirketin Başkanı ve CEO’su Håkan Samuelson Volvo’nun sadece bir otomobil şirketi olmaktan ziyade direkt müşteri hizmetleri sağlayıcısı olmayı hedeflediğini söylüyor.

Volvo geçtiğimiz yıl 2019’dan itibaren çıkacak tüm modellerinin elektrikli olmasını planladığını söylemişti. Şirketin henüz tamamen elektrikli bir aracı yok ancak XC90, S90 ve XC60 gibi hibrit modelleri bulunuyor. Yakında piyasaya sunulacak V60 modeli de hibrit bir otomobil olacak. Şirket geliştirme masraflarını Polestar adlı elektrikli performans aracı markası ve Volvo’nun yüzde 30 hissesine sahip olduğu Lynk &Co adlı Çinli otomobil markası ile bölüşecek.

Araç çağırma şirketlerine satış yapılacak

Perşembe günü yapılan açıklamada Volvo ayrıca daha geniş bir araç çeşitliliği sunmayı ve otonom araç çağırma şirketlerine satış yapmayı hedeflediğini de belirtti. Volvo Uber’in otonom sürüş çalışmalarına XC90 SUV modelleri ile katkıda bulunmuştu. Uber Volvo’nun prototiplerini Pittsburgh’da ve Tempe, Arizona’da test ediyor. Mart ayında bu test araçlarından biri bir bisikletliye çarparak ölümüne sebep olmuştu. Diğer otomobil üreticileri de araç çağırma şirketlerine filo sağlayarak destek oluyor. Bunlardan en bilineni Chrysler’ın Waymo’ya sağladığı Pacifica Hybrid minivanları.

Volvo 2017 yılında sattığı 571 binin üzerinde araçla rekor seviyede kar elde ettiğini söylüyor. Son dört yıldır büyüme kaydeden şirketin ABD’deki satışları bir önceki yıla göre yüzde 40,9 artarak 37 bin 754 adede ulaştı.

Kaynak: Autoblog

Volvo Perşembe günü yayımladığı raporda, belirlediği yeni hedefleri açıkladı. Buna göre şirket 2025'e kadar sattığı araçların üçte birinin otonom olmasını ve araçlarının yarısının Care abonelik servisi üzerinden kullanılmasını planlıyor. Care servisinin 2025 hedefi ise 5 milyon abone. Şirket otomobil üretmenin yanı sıra hizmet sunarak da para kazanmak istiyor. Volvo'nun hedefleri arasında araç çağırma servislerine otomobil satmak da bulunuyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği