Volvo ölüme meydan okuyacak

Volvo, trafik kazalarında gerçekleşen ölümleri 2020'ye kadar yarı otonom araç teknolojileriyle tarihe gömmeyi hedefliyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Google ve Tesla gibi devler tamamen otonom; yani sürücüsüz araçlara yönelmişken, İsveçli otomobil üreticisi Volvo kontrolü elinde tutmayı sevenler için yarı otonom (kullanıcı hatası algılayınca devreye giren) araçlarda uzmanlaşma niyetinde.

Hava yastığı, ABS, ‘kemerini tak’ uyarıları gibi uzayıp giden teknolojilere rağmen  istatistiklere göre, Türkiye’de 2014 yılında 1 milyon 199 bin 10 kaza oldu. Bu kazalarda 3 bin 524 kişi hayatını yitirirken, 2 yüz 85 bin 59 kişi yaralandı. Ve bu hacme ulaşan neredeyse her şey gibi artık gündemi meşgul etmeyen, rutin, sıradan bir ayrıntıya dönüşmüş durumda.

Yeni nesil teknolojilerle bu rakamları aşağı çekmeye çalışan markalardan biri de Volvo. Örneğin güncel modellerde hız sabitleyici, belirlenen bir hızın üzerine çıkmaya izin vermezken, radarı öndeki aracı algılayıp mesafe belirleyebiliyor ve kullanıcı yerine frene basabiliyor. Çarpışma önleyici sistem ise sürücüyü olabilecek bir kazaya karşı uyarıyor, sürücü gerekeni yapmazsa kendi devreye girip çarpışmayı engellemeye, oluşacak hasarı azaltmaya çalışıyor.

Volvo ile hayatımıza giren ve birçok modelde görmeye başladığımız bir diğer teknolojiyse kendi şeridi dışına çıktığında sürücüyü uyaran kamera sistemi. Araçtaki diğer bir kamera trafik işaretlerini tanıyarak sürücüyü uyarıyor. Bu sistemin tanıdığı tek şey tabelalar da değil; insanları hatta yola çıkan hayvanları da (gece karanlığında dahi) görüp, uyarıyor, gerekirse otomatik fren yapıyor (Volvo’nun anavatanı İsveç yollara çıkan geyikleriyle meşhur).

Woody Allen’ın “başarının yüzde 80’i, orada (işin yapılacağı yerde) bulunmaktır” diye bir sözü vardı; otomobil sürmenin de yüzde 80’inin öyle olacağı görünüyor.

İsveçli üretici Volvo, trafikte insani ihmal ve kusurlara bağlı ölümleri 2020'ye kadar sıfıra indirmeyi hedefliyor. Otomobiller 'gerektiğinde' sürücüden bağımsız kendi kararlarını verebilecek. Araçlar azami hızı, kullanılacak şeridi ve ve takip mesafesini belirleyebilecek.

5 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği