Volvo dizel motor üretimini durduracak

Volvo CEO'su Hakan Samuelsson, artık dizel motoru geliştirme çalışmalarını durduracaklarını ve elektrikli araç üretmeye odaklanacaklarını açıkladı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Volvo CEO’su Hakan Samuelsson, bu hafta yaptığı açıklamayla dizel motoru geliştirme çalışmalarını durduracaklarını ve elektrikli araç üretmeye odaklanacaklarını açıkladı. CEO ayrıca Tesla’nın elektrikli araç taleplerini artırmada önemli bir rol oynadığını vurguladı.

İsveçli otomobil üreticisi, 35-40 bin Dolar’a satabileceği ilk uzun menzilli elektrikli aracını 2019’a kadar piyasaya sürmek istiyor. Plana göre araç Çin’de üretilecek ve oradan tüm dünyaya satılacak. Bu araç Volvo’nun yeni Modüler Elektriklenme Platformu (MEP) üzerine kurulacak ve dizel motorlardan uzaklaşan şirketin ana odaklarından birisi olacak.

“Elektrikli motorlara odaklanacağız”

Alman Frankfurter Allgemeine Zeitung’a yaptığı açıklamada Samuelsson şu şekilde konuştu: “Artık dizel motorları geliştirmeye çalışmanın bir manası yok. Bugünün bakış açısıyla, artık yeni dizel motorlar geliştirmeyeceğiz. Tamamen elektrikli ya da hibrit araçlara odaklanacağız. Elektrikli otomobil alanında Tesla’nın, insanların satın almak için sıraya girdiği bir araç geliştirdiğini belirtmek gerek. Yüksek kalite ve iyi bir tasarımla bu alanda bize de yer olduğunu düşünüyoruz.”

Avrupa’daki düzenlemelerin kendilerini daha verimli motorlar üretme konusunda git gide daha fazla zorladığını belirten CEO dizel ve benzinin önümüzdeki yıllarda da önemini koruyacağını ancak 2020’den sonra elektrikli motorlara ihtiyaç duyulacağını dile getirdi.

2023’ten sonra dizel motor yok

Samuelsson, bugün Avrupa pazarının yüzde 50’sini oluşturan dizel motorunun üretimini 2023’ten sonra tamamen bırakabileceklerini belirtti. Bu tarihler şirketin daha önce açıkladığı tarihlere göre daha agresif bir plan izleneceğini gösteriyor. Volvo önceki açıklamasında 2025’e kadar 1 milyon elektrikli araç üretmeyi planladıklarını belirtmişti.

Volvo’nun tamamen elektrikli ilk aracı piyasaya 2019’da çıkacak. Şirket en az 400 km menzilli bir araç üretmek istediğini belirtti. Hala aracın hangi segmentte olacağını bilmiyoruz ancak Volvo geçtiğimiz yıl bir SUV ve bir sedan olmak üzere iki farklı konsept açıklamıştı.

Kaynak: Electrek

Volvo CEO'su Hakan Samuelsson, bu hafta yaptığı açıklamayla dizel motoru geliştirme çalışmalarını durduracaklarını ve elektrikli araç üretmeye odaklanacaklarını açıkladı. CEO ayrıca Tesla'nın elektrikli araç taleplerini artırmada önemli bir rol oynadığını vurguladı. Samuelsson, yaptığı açıklamada şu şekilde konuştu: "Artık dizel motorları geliştirmeye çalışmanın bir manası yok. Tamamen elektrikli ya da hibrit araçlara odaklanacağız. Yüksek kalite ve iyi bir tasarımla bu alanda bize de yer olduğunu düşünüyoruz."

3 Yorum

  • Nihayet! Menzil sorunu da çözüldü mü, petrol ihraç eden ülkelerin işi gerçekten zor olacak!

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği