Volvo bütün yeni araçlarına 180 km/h hız sınırı getiriyor

Volvo, aşırı hızdan kaynaklanan kazaların engellenmesi için 2020'den itibaren üreteceği her yeni aracın maksimum hızını saatte 180 km'ye sabitleyecek.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Volvo güvenliği en çok ciddiye alan otomobil şirketlerinden biri olarak biliniyor. Birkaç yıl önce şirketin başkanı Håkan Samuelsson şirketin Vision 2020 adını verdiği bir planı uygulayacağını açıklamıştı. Bu plana göre 2020 yılından itibaren Volvo öyle güvenli arabalar üretecek ki hiçbir Volvo yolcusu trafik kazasında ölmeyecek ya da ciddi bir yaralanma yaşamayacak. Pazartesi günü yapılan açıklamada şirket bu planın son aşamasını açıkladı. Buna göre 2021 modelleri ile birlikte yeni Volvo araçları saatte 180 km hızın üzerine çıkamayacak.

“Bu konuyu tartışalım”

Samuelsson yaptığı basın açıklamasında “Araçlarda ölümler ve ciddi yaralanmalar söz konusu olduğunda problemin nerede olduğunu biliyoruz. Hız sınırlaması tüm sorunların çözümü olmasa da tek bir yaşamı bile kurtarabileceksek uygulamakta fayda var. Otomobil üreticilerinin sürücülerin davranışlarını değiştirecek; aşırı hız, alkollü araç kullanma ya da dikkat dağılması gibi durumların önüne geçebilecek teknolojileri kullanma hakkı hatta sorumluluğu olup olmadığını konuşabileceğimiz bir tartışma ortamı yaratmak istiyoruz. Bu konuda net bir yanıtımız yok ancak bu tartışmada öncü rolü üstlenmemiz gerektiğine inanıyoruz.” şeklinde konuştu.

Bu kesinlikle iddialı bir hamle. Alman lüks araç üreticileri ve hatta Tesla sürekli araçlarına daha fazla beygir gücü eklemek için uğraşıyor. Tesla yakın zamanda Model 3 Performance adlı aracının hız sınırını saatte 260 km’ye çıkaracak bir yazılım güncellemesini kullanıma sundu. Yine de araca hız sınırı getirmek hiç duyulmamış bir durum değil. Çoğu Japon araç üreticisi, yurt içinde sattığı araçların hız sınırını onlarca yıldır saatte 180 km’ye sabitliyor.

Kaynak: Ars Technica

Volvo, Vision 2020 planı kapsamında, aşırı hızdan kaynaklanan kazaların engellenmesi için 2020'den itibaren üreteceği her yeni aracın maksimum hızını saatte 180 km'ye sabitleyecek. Şirket 2020'den sonra ürettiği hiçbir araçta ciddi bir yaralanma ya da ölüm yaşanmasını istemiyor. Şirket kazaların önlenmesi için araç üreticilerinin sorumlulukları hakkında yeni bir tartışma alanı oluşturmak istiyor.

2 Yorum

  • yapabiliyor olmak yapmayı meşru kılmadığına göre, yıllardır anlamadığım şey:
    oto yarışlarına özel olanlar hariç, neden 120 km üzerine çıkan araçların üretimi ve satışı yasak değil?

  • 180 km hızla kaza yapınca ölüm riski yok demek ki. Bunu öğrendiğimiz iyi oldu. Teşekkürler Volvo!

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği