Uber CEO’su şoförle kavga etti

Uber şimdi de şirketin CEO'su Travis Kalanick'in bir şoförle kavga ettiği videonun yayınlanmasıyla gündeme geldi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Uber’in geçirdiği kötü yıl, yeni olaylarla devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde şirketteki cinsiyetçi yaklaşımlar sebebiyle gündeme oturan Uber şimdi de şirketin CEO’su Travis Kalanick’in bir şoförle kavga ettiği videonun yayınlanmasıyla gündeme geldi. Videoda Kalanick, iki arkadaşıyla birlikte seyahat ederken görülüyor.

Kalanick videoda arkadaşlarına”Her yılın zor geçmesi için uğraşıyorum. Benim de olayım bu. Her yıl zor geçsin istiyorum. Eğer kolay geçiyorsa yeterince uğraşmıyorum demektir.” diyor. CEO araçtan inerken aracın şoförü Fawzi Kamel, Uber Black konusunu açıyor ve Kalanick’i sürekli fiyatları düşürmekle suçluyor. Videonun dördüncü dakikasında başlayan konuşma şu şekilde devam ediyor:

Travis Kalanick: Önümüzdeki birkaç ay içinde siyah araçların sayısını azaltacağız.

Fawzi Kamel: Güzel.

Travis Kalanick: Bir e-posta almış olman lazım.

Fawzi Kamel: Bu uygulamanın Mayıs’ta başlayacağını söyleyen bir e-posta aldım. Ama standartları artırırken fiyatları düşürüyorsunuz.

Travis Kalanick: ‘Black’ fiyatlarını düşürmüyoruz.

Fawzi Kamel: Evet ama genel olarak düşürüyorsunuz.

Travis Kalanick: Genel olarak düşürüyoruz ama rakiplerimiz var. Aksi halde çalışmaya devam edemeyiz.

Fawzi Kamel: Rakipler mi? İş modeli senin ellerinde, istediğin fiyatları koyabilirsin ama sen herkesin yol parasını ödemek istiyorsun.

Travis Kalanick: Hayır hayır. Beni yanlış anladın. Biz üst seviyede hizmet vermeye başladık. Alt seviyeye inmemizin sebebi bunu istememiz değil. Alt seviyeye indik çünkü inmesek işimizden olurduk.

[…]

Fawzi Kamel: Ama insanlar artık sana güvenmiyor. Sence insanlar artık otomobil satın alacak mı?… Senin yüzünden 97 bin Dolar kaybettim. Senin yüzünden iflas ettim. Her gün bir şeyleri değiştiriyorsun. Her gün bir şeyleri değiştiriyorsun.

Travis Kalanick: Bir saniye dur. Black’le ilgili neyi değiştirdim?

Fawzi Kamel: Tüm iş modelini değiştirdin. Fiyatları düşürdün.

Travis Kalanick: Black fiyatlarını mı? Saçmalıyorsun.

Fawzi Kamel: 20 Dolar’la başlamıştık. Şimdi kaç oldu? 2,75 mi?

Travis Kalanick: Biliyor musun bazen insanlar kendi beceriksizliklerinin sorumluluğunu almıyorlar. Hep başkalarını suçlamaya çalışıyorlar. Sana iyi şanslar.

Fawzi Kamel: Sana da iyi şanslar. Ama bu şekilde çok uzağa gidemezsin.

Uber’in gerçekten başlangıçta sürücülere 20 Dolar kazanma imkanı verip vermediği bilinmiyor. Ancak önceki raporlara göre Black hizmetinin mil başına aldığı ücret aynı kaldı. Öte yandan Uber’in şirketin ana akım hizmetleri UberX ve UberPool ücretlerini düşürerek UberBlack’e olan talebi azalttığı bir gerçek.

Kamel, Kalanick’e 97 bin Dolar kaybettiğini söylüyor çünkü UberBlack şoförlerin yüksek kaliteli araçlara sahip olmasını talep ederken bu şoförlere yeterince talep sağlamıyor.

Kalanick özür diledi

Olayın ardından bir süre sessiz kalan Travis Kalanick, Uber çalışanlarına gönderdiği e-posta’da tüm çalışanlardan ve Kamel’dan özür diledi.

“Bugüne kadar, bir Uber sürücüsüyle tartıştığım videoyu görmüş olmanız lazım. Utanç duyduğumu söylemek duygularımı ifade etmek için yeterli değil. Bir lider olarak benim görevim size liderlik etmek. Bu da hepimizi gururlandıracak şekilde davranmayı gerektiriyor. Benim yaptığım bu değildi ve açıklanması mümkün değil.

Bu videonun benim bir yansımam olduğu ortada ve bunun üzerine aldığımız eleştiriler, benim bir lider olarak gelişmem ve büyümem gerektiği anlamına geliyor. Bu, benim bir lider olarak ilk kez liderlik konusunda yardım almam gerektiğini kabul edişim ve bu yardımı alacağım.

Fawzi’den, tüm sürücü topluluğumuzdan ve Uber ekibinden en içten şekilde özür dilemek istiyorum.”

Kaynak: Recode, Business Insider

Uber'in geçirdiği kötü yıl, yeni olaylarla devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde şirketteki cinsiyetçi yaklaşımlar sebebiyle gündeme oturan Uber şimdi de şirketin CEO'su Travis Kalanick'in bir şoförle kavga ettiği videonun yayınlanmasıyla gündeme geldi. Videoda iki arkadaşıyla seyahat ederken görülen Kalanick, araçtan ineceği sırada şoförün kendisine yönelttiği eleştiriler konusunda önce sakince cevap veriyor ancak daha sonra uzayan tartışma karşılıklı atışmaya dönüşüyor. Olayın ardından Kalanick bu davranışının bir lidere yakışmadığını söyleyerek tüm Uber ailesinden ve tartıştığı şoförden özür diledi.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği