Airbus hava taşımacılığını dönüştürmeyi hedefliyor

Airbus, hava taksi ya da talep üzerine helikopter gibi fütüristik ulaşım seçeneklerini yönetmesi için Şehir İçi Hava Ulaşımı adlı yeni bir birim kuruyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Airbus, hava taksi ya da talep üzerine helikopter gibi fütüristik ulaşım seçeneklerini yönetmesi için yeni bir birim kuruyor. Bu hamle, hava yolu şirketinin teknoloji tedarikçileri ve girişimlerin pazarı ele geçirme çalışmalarına bir verdiği yanıt olarak görülüyor. Şirket tecrübeli yönetici Eduardo Dominguez Puerta’yı Pazartesi günü yeni kurduğu Şehir İçi Hava Ulaşımı biriminin başına getirdi. Puerta geçmişte şirketin Silikon Vadisi’ndeki inovasyon merkezinde COO olarak hizmet vermişti.

Birimin bünyesinde otonom uçan taksi prototipi CityAirbus, elektrikli uçan taksi Vahana ve talep üzerine helikopter servisi platformu Voom yer alacak. Araç çağırma servisi Uber ve Google’ın kurucularından Larry Page’in desteklediği Kitty Hawk gibi girişimler de hava taksi geliştirme çalışmaları yürütüyor.

İş birliklerine açık

Geçtiğimiz hafta Paris’teki bir teknoloji konferansında Airbus, Audi ile ortak geliştirdiği Pop.up adlı elektrikli dron servisini de tanıtmıştı. Airbus CEO’su Tom Enders Pazartesi günü yaptığı açıklamada “Artık vites yükseltmeli, hava güvenliği ajansları da dahil olmak üzere farklı hissedarlarla ortaklıklar oluşturmalı ve pilot projeler tanımlayıp uygulamaya sokmalıyız.” şeklinde konuştu. Enders yeni birimin diğer araç üreticileriyle iş birliği yapmaya açık olacağını da dile getirdi.

Mayıs’ın başında Airbus teknoloji şefi olarak Paul Eremenko’nun yerine Grazia Vittadini’yi atamıştı. Eski bir Google yöneticisi olan Eremenko Vahana ve Voom projelerinin geliştiricilerinden biriydi.

Kaynak: Bloomberg

Airbus, hava taksi ya da talep üzerine helikopter gibi fütüristik ulaşım seçeneklerini yönetmesi için yeni bir birim kuruyor. Bu hamle, hava yolu şirketinin teknoloji tedarikçileri ve girişimlerin pazarı ele geçirme çalışmalarına bir verdiği yanıt olarak görülüyor. Şirket tecrübeli yönetici Eduardo Dominguez Puerta'yı Pazartesi günü yeni kurduğu Şehir İçi Hava Ulaşımı biriminin başına getirdi. Birimin bünyesinde otonom uçan taksi prototipi CityAirbus, elektrikli uçan taksi Vahana ve talep üzerine helikopter servisi platformu Voom yer alacak.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği