Airbus’ın uçan taksisi ilk başarılı uçuşunu gerçekleştirdi

Airbus'ın Vahana adlı otonom aracı, bir dakikadan az süren ilk tam ölçekli test uçuşunu gerçekleştirdi. Testte araç 5 metre yükseklikte uçtu.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Airbus’ın Vahana adlı otonom aracının çizimlerini paylaşması daha dün yaşanmış gibi gelse de Vahana bir dakikadan az süren ilk tam ölçekli test uçuşunu gerçekleştirdi. Uçan taksi, deneme esnasında tamamen otonom şekilde çalıştı ve yerden yaklaşık 5 metre yüksekten uçtu.

Bakış açınıza göre karmaşık bir helikoptere ya da yerin biraz üstünde çıkan bir drone’a benzetebileceğiniz Vahana VTOL, Airbus Silikon Vadisi A³ ekibi tarafından geliştiriliyor. Bu uçan taksi, ileride bir gün gerçekten müşterilere hizmet verebilecek, şehirler arasında insan ve eşya taşıyabilecek, trafiği azaltabilecek ve stratejik şekilde yerleştirilmiş iniş/kalkış pistleri arasında kısa mesafe yolculukları yapabilecek şekilde tasarlanıyor.

Gerçekleştirilen ilk deneme henüz ticari yolcu drone hizmeti sunma ihtimalinden çok uzakta olunduğuna işaret etse de denemede herhangi bir sorun yaşanmaması ve ertesi gün bir tane daha başarılı deneme gerçekleştirilmesi adımların doğru yönde atıldığını gösteriyor. Vahana ekibi, bir sonraki hedeflerinin aracı sadece havalandırmaktan ziyade insanları veya eşyaları A noktasından B noktasına taşıyabilecek şekilde aracın kendi kendini yönlendirebilmesi olduğunu söyledi.

Kaynak: Tech Crunch

Airbus'ın Vahana adlı otonom aracı, bir dakikadan az süren ilk tam ölçekli test uçuşunu gerçekleştirdi. Bakış açınıza göre karmaşık bir helikoptere ya da yerin biraz üstünde çıkan bir drone'a benzetebileceğiniz Vahana VTOL, ileride bir gün gerçekten müşterilere hizmet verebilecek, şehirler arasında insan ve eşya taşıyabilecek, trafiği azaltabilecek ve stratejik şekilde yerleştirilmiş iniş/kalkış pistleri arasında kısa mesafe yolculukları yapabilecek şekilde tasarlanıyor.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği