Airbus’ın hava taksisi görücüye çıkıyor

Airbus, yeni geliştirdiği uçan taksi Vahana'yı önümüzdeki hafta düzenlenecek olan Paris Havacılık Fuarı'nda tanıtmayı planlıyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Airbus’ın hayal ettiği gelecekte, Deborah adlı hayali bir insan, San Jose’deki Hotel de Anza’dan, San Francisco’daki Yerba Buena Gardens’a (77 km’lik bir mesafe) hava taksisiyle gidebilecek. Normalde bu iki noktayı birbirine bağlayan yol trafik sıkışıklığı sebebiyle sık sık tıkandığından kara yoluyla seyahat etmek Deborah’nın saatlerini alabilir. Ancak Airbus’ın Vahana adını verdiği dikey iniş-kalkış (VTOL) yapabilen hava aracı bu mesafeyi sadece 18 dakikada alabilecek. Ücret ise 77 Dolar. Kilometre başına yaklaşık 1 Dolar’lık ulaşım ücreti, özel uçakla seyahat ettiğiniz düşünüldüğünde çok da aşırı değil.

Airbus, Vahana’yı A³ adlı yan kuruluşu ile işletecek. Havacılık devi yaklaşık bir yıldır otonom uçuş kapasiteli, dikey iniş-kalkış yapabilen, elektrikli ve çok pervaneli bir hava aracını geliştirmek için çalışıyor. Yoğun trafiği olan bölgelerde, çatıdan çatıya ulaşım hizmeti verecek bu sistem, önümüzdeki hafta Paris Havacılık Fuarı’nda tanıtılacak.

Havacılık devriminin eşiğindeyiz

A³ tarafından sunulan konsept videosu, kendi VTOL araçlarını geliştiren Uber ve Larry Page’in vizyonları ile benzerlik gösteriyor. Batarya teknolojisinin ve yapay zekanın gelişmesi ile birlikte, teknoloji uzmanları bir havacılık devriminin eşiğinde olduğumuzu belirtiyor. Yakın gelecekte şehirlerin semalarında uçan taksiler dolaşmaya başlayabilir. Fiyatların da makul seviyelerde seyretmesiyle sadece en zengin yüzde birlik kesim değil, herkes bu hizmetten faydalanabilir. Tabii öncelikle havacılık kurallarının bu teknolojiye uygun olarak güncellenmesi ve insanların otonom araçlara güvenebilmesi gerekiyor.

Kaynak: The Verge

Airbus'ın hayal ettiği gelecekte, Deborah adlı hayali bir insan, San Jose'deki Hotel de Anza'dan, San Francisco'daki Yerba Buena Gardens'a (77 km'lik bir mesafe) hava taksisiyle gidebilecek. Normalde bu iki noktayı birbirine bağlayan yol trafik sıkışıklığı sebebiyle sık sık tıkandığından kara yoluyla seyahat etmek Deborah'nın saatlerini alabilir. Ancak Airbus'ın Vahana adını verdiği dikey iniş-kalkış (VTOL) yapabilen hava aracı bu mesafeyi sadece 18 dakikada alabilecek. Ücret ise 77 Dolar. Yoğun trafiği olan bölgelerde, çatıdan çatıya ulaşım hizmeti verecek bu sistem, önümüzdeki hafta Paris Havacılık Fuarı'nda tanıtılacak.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği