Irak’ta yeni bir antik kent keşfedildi

Irak'ta Büyük İskender döneminde kurulduğu tahmin edilen bir antik şehir 2 bin yıl sonra gün yüzüne çıkarıldı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Irak’ta, Büyük İskender döneminde kurulduğu tahmin edilen antik şehir 2 bin yıl sonra gün yüzüne çıkarıldı. Irak’taki Süleymaniye bölgesinde yer alan nehre bakan antik şehir Qalatga Darband olarak biliniyor. Araştırmacılar henüz tam bir tarih veremese de, yerleşimin Büyük İskender’in Pers kralı III. Darius ile savaşa girdiği dönemlerde kurulduğu düşünülüyor. Qalatga Darband, savaşa giden askerlere ve tüccarlara şarap temin edilen bir merkez görevi görmüş olabilir.

British Museum‘da çalışan Arkeolog John MacGinnis, “Konuşmak için henüz erken fakat bu şehrin Irak’tan İran’a giden yoldaki kalabalık bir şehir olabileceğini düşünüyoruz. Şehirden geçen insanlara şarap veren yerli halkı gözünüzün önüne getirebilirsiniz.” dedi.

Kazılar 2020’ye kadar

Bölgede yaşanan savaş, arkeologların 21. yüzyıla kadar yakından inceleme yapmasına engel olmuştu. MacGinnis, “Drone kullanmak harika bilgilere erişmemize yardımcı oldu.” dedi. Bölgede yapılan incelemelerde, birkaç tane büyük bina, sağlam surlar ve şarap ya da yağ üretiminde kullanılmış olabilecek taş presler bulundu. Ayrıca çatı kiremitleri ile Persephone ve Adonis’i tasvir ettiği düşünülen heykeller çıkarıldı. Araştırma hala devam ettiği için kalıntıların ne kadar eskiye tarihlenebileceği bilinmiyor fakat araştırma ekibi kalıntıların M.Ö 1. veya 2. yüzyıla ait olabileceğini düşünüyor. Şehirden çıkarılan bir sikkede M.Ö 57-37 yılları arasında hüküm süren Part Kralı II. Orodes tasvir ediliyor. Bu yüzden, şehrin İskender zamanından çok daha sonra da kullanılmaya devam edildiği düşünülüyor. Kazının 2020 yılına kadar sürmesi bekleniyor.

Kaynak: Science Alert

Irak'ta, Büyük İskender döneminde kurulduğu tahmin edilen bir antik şehir 2 bin yıl sonra gün yüzüne çıkarıldı. Süleymaniye bölgesinde yer alan nehre bakan antik şehir Qalatga Darband olarak biliniyor. Araştırmacılar henüz tam bir tarih veremese de, yerleşimin Büyük İskender'in Pers kralı III. Darius ile savaşa girdiği dönemlerde kurulduğu düşünülüyor. Qalatga Darband, savaşa giden askerlere ve tüccarlara şarap temin edilen bir merkez görevi görmüş olabilir. Arkeolog John MacGinnis, "Drone kullanmak harika bilgilere erişmemize yardımcı oldu." dedi. Bölgede yapılan incelemelerde, birkaç tane büyük bina, sağlam surlar ve şarap ya da yağ üretiminde kullanılmış olabilecek taş presler bulundu. Kazının 2020 yılına kadar sürmesi bekleniyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği