Irak’tan zehirli kükürt gazları geliyor

IŞİD'in Musul'dan geri çekilirken ateşe verdiği kükürt fabrikasından çıkan gaz bulutları Türkiye'nin güneydoğu illerini tehdit ediyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Musul’u IŞİD’in elinden almak için yapılan operasyon devam ederken, IŞİD geri çekildiği bölgeleri tahrip etmeye devam ediyor. Irak ordu güçleri geçtiğimiz hafta Mişrak’ta bulunan kükürt üretim tesisini ele geçirmiş ancak IŞİD tesisi terk etmeden önce yangın çıkarmıştı. Bu yangın sebebiyle atmosfere çok yüksek oranlarda sülfür dioksit ve hidrojen sülfür gazları salınmaya başladı.

2003 yılındaki Irak savaşında da benzer bir senaryo yaşanmış, aynı tesis ateşe verilmişti. O dönem bir ay boyunca yanan tesisten çıkan sülfür dioksit miktarı, bugüne dek yanardağ patlaması dışında bir sebeple açığa çıkan en fazla sülfür dioksit olarak kayıtlara geçmişti.

NASA’dan yapılan açıklamada ilk günlerde zehirli gazların atmosferin alt katmanlarında yer aldığı belirtildi. Burada fazla hızlı hareket edemeyen gaz birikintileri bölgede iki sivilin ölmesine ve binin üzerinde kişinin de nefes darlığı sebebiyle hastanelere baş vurmasına sebep oldu.

Gaz bulutları Türkiye’ye geliyor

NASA uyduları daha sonra sülfür dioksit birikintilerinin atmosferin üst seviyelerine ulaştığını ve burada çok daha hızlı bir şekilde yayılabileceğini belirtti. Genellikle güneydeki Tikrit ve Bağdat şehirlerine doğru hareket eden gaz bulutu, kısmen kuzeye, Türkiye’ye doğru da yaklaşıyor. Uzmanlar bu gazın insan sağlığına zararlı olduğunu, asit yağmurlarına ve ölümlere yol açabileceğini ifade ediyor.

Bölgede zehirli gazların salınmasının tek sebebi kükürt fabrikasındaki yangın değil. Petrol kaynaklarını da ateşe veren IŞİD, siyah karbon ve aerosol bakımından zengin koyu bir gaz bulutunun da ortaya çıkmasına sebep oldu. Bölge halkının mümkün olduğunca kapı ve pencereleri kapalı tutması ve dışarıdaki havayı solumamaya çalışması tavsiye ediliyor.

Kaynak: Sputnik News, NASA

Irak'ta IŞİD tarafından ateşe verilen kükürt fabrikası ve petrol kuyularından çıkan zehirli gazlar sebebiyle iki kişi hayatını kaybetti ve binin üzerinde kişi solunum yetmezliği şikayetiyle hastanelere başvurdu. NASA'dan alınan bilgiye göre atmosferin üst katmanlarına ulaşan bu gazlar hızlı bir şekilde bölgeye yayılıyor. Önemli bir kısmı Irak'taki Tikrit ve Bağdat şehirlerine doğru hareket eden gazların bir kısmı da Türkiye'ye geliyor. Gazların asit yağmurlarına ve ölümlere sebep olabileceği söyleniyor.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği