Bir oyuncağın 40 yıl hatırı var

Çeşitli şikayetlerle doktoran giden bir adamın akciğerinden, çocukken yuttuğu bir Playmobil figürü 40 yıl sonra çıkarıldı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Çeşitli şikayetlerle doktoran giden bir adamın akciğerinden, çocukken yuttuğu bir Playmobil figürü 40 yıl sonra çıkarıldı. İsmi açıklanmayan 47 yaşındaki adamın kanser olabileceğinden şüphe ediliyordu. Vücudundaki birtakım rahatsızlıklar yüzünden solunum kliniğine yönlendirildi. Yakın zamanda zatürre geçiren ve uzun yıllardır sigara kullanan hastanın akciğerinde bir tümör olduğu zannedildi.

Ciğeri yabancı cisme göre şekillenmiş olabilir

Tanı koymaya yardımcı olması için yapılan bronkoskopi esnasında, hastanın ciğerindeki cismin yedinci doğum günü partisinde aldığı bir Playmobil figürü olduğu anlaşıldı. Yaklaşık 1 cm uzunluğundaki minyatür trafik konisi biyopsi pensi ile çıkarıldı.  Doktorlar, “Hasta, çocukken oyuncaklarla oynadığını hatta bazılarını yuttuğunu hatırlıyor.” dedi. Çocukların küçük objeleri yutması sıkça karşılaşılan bir durum olsa da, 40 yıl gibi uzun bir zamandan sonra belirtilerin görülmesi oldukça ilginç. Doktorlar bu durumu, “Figürü henüz yedi yaşındayken yuttuğu için hastanın solunum sistemi yabancı cismin varlığına uyum sağlayacak şekilde değişmiş olabilir.” şeklinde açıklıyor.

Yabancı cismin çıkarılmasından dört ay sonra hastanın öksürüğünün neredeyse tamamen ortadan kalktığı, diğer belirtilerin de önemli ölçüde iyileştiği bildirildi. Doktorlar, “Hastamız önemli derecede aşama kaydetti, üstüne üstlük uzun zamandır kayıp olan Playmobil figürünü bulmuş oldu.” diyor.

Kaynak: The Guardian

Çeşitli şikayetlerle doktoran giden bir adamın akciğerinden, çocukken yuttuğu bir Playmobil figürü 40 yıl sonra çıkarıldı. İsmi açıklanmayan 47 yaşındaki adamın kanser olabileceğinden şüphe ediliyordu. Vücudundaki birtakım rahatsızlıklar yüzünden solunum kliniğine yönlendirildi. Yakın zamanda zatürre geçiren ve uzun yıllardır sigara kullanan hastanın akciğerinde bir tümör olduğu zannedildi. Hastanın ciğerindeki cismin yedinci doğum günü partisinde aldığı bir Playmobil figürü olduğu anlaşıldı. Çocukların küçük objeleri yutması sıkça karşılaşılan bir durum olsa da, 40 yıl gibi uzun bir zamandan sonra belirtilerin görülmesi oldukça ilginç. Doktorlar bu durumu, "Figürü henüz yedi yaşındayken yuttuğu için hastanın solunum sistemi yabancı cismin varlığına uyum sağlayacak şekilde değişmiş olabilir." şeklinde açıklıyor.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği