Hava kirlendikçe öksüren oyuncak ayı

Londra’da havanın en kirli olduğu noktalara yerleştirilen oyuncak ayı Toxic Toby, kirlilik belirli bir seviyenin üzerine çıkınca öksürmeye başlıyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Çarşamba günü Londra’da robotik bir oyuncak ayı şehirde hava kirliliğinin en yüksek olduğu sokaklardan biri olan Brixton Sokağı’nda bir sokak lambasına yerleştirildi. Hava kirliliği, akciğer ya da kalp rahatsızlığı bulunan kişilerin dışarıda bulunmasını kısıtlayacak seviyeye ulaştığında robot elini ağzına götürüp öksürmeye başlıyor.

Bu projenin arkasındaki şirket olan reklam ajansı McCann’de çalışan James Crosby “Her yıl otomobil kazalarından ölen insan sayısından daha fazlasının hava kirliliği sebebiyle öldüğünü öğrendik.” diyor. Her yıl 200’den fazla kişi trafik kazalarında ölürken 9 binin üzerinde kişi Londra’daki hava kirliliği sebebiyle erken yaşta ölüyor. Çiçeklerle donatılan oyuncak ayı geçici bir anıt oluşturuyor. Ekip şehrin en kirli havaya sahip noktalarında bu gibi anıtlar oluşturuyor. Oyuncağın hareket edebiliyor olması, yoldan geçen insanların dikkatini çekiyor.

“Kirliliği gözle görünür hale getirdik”

Crosby “Hava kirliliğinin sorunu gözle görülemiyor olması. Bu yüzden bu problemi görsel bir şekilde canlandırmak istedik. Sonuçta her gün sokakta kendi kendine hareket eden bir robot görmüyorsunuz.” diye konuştu.

Toxix Toby adı verilen ayı 3D yazıcıda üretildi. Animatronik yapısı sayesinde başını sağa sola çevirebiliyor ve öksürebiliyor. Hava kalitesi durumu, yerel hava kirliliği ölçüm şirketi BreezoMeter tarafından sağlanıyor. Kirlilik belirli seviyenin üzerine çıktığında ayı öksürüyor. Ayı her öksürdüğünde aynı zamanda yerel politikacılara hava kirliliğini azaltmaları için bir tweet atıyor.

Kendisi de bir astım hastası olan Crosby her gün işe giderken bisikletiyle Brixton Sokağı’ndan geçiyor. Crosby “Sokakta sadece birkaç dakika dursanız bile hava kirliliğinin tadını boğazınızda hissedebiliyorsunuz. Bu bölgede ayrıca birçok ilkokul var, çocuklar kirlilikten daha çok etkileniyor çünkü onların ciğerleri hala gelişme aşamasında.” diyor.

Temiz hava solumak insan hakkı olmalı

Ekip BreezoMeter’ın verilerini kullanarak Londra’nın en kirli bölgelerini belirliyor ve ayıyı bu bölgelere götürüyor. Ayının ayrıca şehir dışına götürülmesi de planlanıyor. Crosby “Toxic Toby’yi Birleşik Krallık turuna çıkarmayı planlıyoruz. Daha sonra dünya çapında farklı ülkelere de giderek, temiz hava solumanın bir temel insan hakkı olması gerektiği mesajını yaymak istiyoruz.” diyor.

Kaynak: Fast Company

Çarşamba günü Londra’da robotik bir oyuncak ayı şehirde hava kirliliğinin en yüksek olduğu sokaklardan biri olan Brixton Sokağı’nda bir sokak lambasına yerleştirildi. Hava kirliliği, akciğer ya da kalp rahatsızlığı bulunan kişilerin dışarıda bulunmasını kısıtlayacak seviyeye ulaştığında robot elini ağzına götürüp öksürmeye başlıyor. Oyuncağın hareket edebiliyor olması, yoldan geçen insanların dikkatini çekiyor. Ekip bu sayede, normalde gözle görünmeyen bir sorun olan hava kirliliğini görsel hale getirmeye çalışıyor. Toxic Toby adı verilen oyuncak ayı her öksürdüğünde yerel politikacılara hava kirliliğini azaltmaları için tweet atıyor.Yorumunuz: