Hava kirliliği sanat eserine dönüştürüldü

Bu sanat eserleri kirli havayla yapılmıştır
Gravky Labs adlı girişimin geliştirdiği Kaalink adlı cihaz, benzinli araçların egzozundan çıkan karbon isinin yüzde 95'ini durdurabiliyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Eğer Londra gibi büyük bir şehirde yaşıyorsanız şehrin havasının sizi yavaş yavaş zehirlediğinin de farkındasınızdır. Bu hava kirliliğinin en büyük sebeplerinden birisi de trafikteki araçlar. Bu sebeple Hindistan’dan bir girişim, bu soruna yeni bir çözüm geliştirdi. Üretilen yeni cihaz araçların egzozuna takılıyor ve buradan atmosfere yayılan karbonu topluyor. Toplanan karbon daha sonra sanat ürünleri ortaya çıkarmak için kullanılıyor.

Gravky Labs adlı girişimin geliştirdiği Kaalink adlı cihaz, benzinli araçların egzozundan çıkan karbon isinin yüzde 95’ini durdurabiliyor. Toplanan is daha sonra mürekkep haline getiriliyor ve markör kalem üretiminde kullanılıyor. Gravky Lab’in kurucularından Anirudh Sharma’ya göre bu basit aparat teknolojisiyle her yıl Londra’nın atmosferine 30 trilyon litre temiz hava salınabilir. Üretilen kalemler de cabası. Bir kalem için gerekli mürekkebin, 50 dakika boyunca çalışan bir aracın egzozundan toplanması mümkün.

Önce Hong Kong şimdi Londra

Bu uygulama, mürekkebin kirli şehirlerle ilgili güçlü sanat eserleri oluşturulması için ilk kullanımı değil. Geçmişte Hong Kong’da sokak sanatçılarıyla çalışan ekip, şehrin sokaklarını toplanan kirli havayla boyamıştı.

Şimdi de Londra’da, dünyanın ilk Temiz Sanat Galerisi kuruluyor. Kısa süreli sergide Birleşik Krallık’ın en kirli şehirlerinden gelen beş sanatçının eserleri sergilenecek. Sergi aynı zamanda Londra Belediye Başkanı Sadiq Khan tarafından başlatılan bir temiz hava girişimiyle de aynı döneme rastlıyor. Khan ve Paris Belediye Başkanı Anne Hidalgo, araçların karbon salınımına sınır getirip toplu taşımayı geliştirerek hava kirliliğine hızlı ve etkili çözümler sunmayı amaçlıyor. Soluduğumuz havanın temizlenmesinin acil bir ihtiyaç olduğunu söyleyen belediye başkanları, şehirlerin işleyişinin değiştirilmesi gerektiğini belirtiyor.

Sharma için de bu durum ana öncelik olmalı. İs toplama teknolojisini kullanarak sanat eseri üretmek işin farklı bir boyutu. Sharma gelecekte farklı alanlardan sanatçılarla ve Londra Belediye Başkanı gibi kişilerle iş birliği yaparak daha büyük bir etki yaratmayı amaçlıyor. Air-Ink (hava mürekkebi) için en önemli gelişmelerden birisi, mürekkebin kalitesini artırarak baskıya uygun hale getirmek. Ancak şimdilik hava kirliliğini sanata dönüştürmek de hafife alınacak bir başarı değil.

Kaynak: Mashable

Eğer Londra gibi büyük bir şehirde yaşıyorsanız şehrin havasının sizi yavaş yavaş zehirlediğinin de farkındasınızdır. Bu hava kirliliğinin en büyük sebeplerinden birisi de trafikteki araçlar. Bu sebeple Hindistan'dan bir girişim, bu soruna yeni bir çözüm geliştirdi. Üretilen yeni cihaz araçların egzozuna takılıyor ve buradan atmosfere yayılan karbonu topluyor. Toplanan karbon daha sonra sanat ürünleri ortaya çıkarmak için kullanılıyor. Gravky Labs adlı girişimin geliştirdiği Kaalink adlı cihaz, benzinli araçların egzozundan çıkan karbon isinin yüzde 95'ini durdurabiliyor. Toplanan is daha sonra mürekkep haline getiriliyor ve markör kalem üretiminde kullanılıyor.

2 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği