Paris’te hava kirliliği krizi

Parisliler hava kirliliğinin artması sebebiyle toplu taşıma araçlarını ücretsiz olarak kullanabilecek. Bazı araçların da trafiğe çıkması yasaklandı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Paris son 10 yılın en kötü ve uzun soluklu kirliliğini yaşıyor. AirParif ajansı tarafından Çarşamba günü açıklanan veriler, durumun iyiye gitmediğini gösteriyor. Önlem olarak toplu taşıma araçlarını ücretsiz olarak kullanıma sunan yetkililer, özel araçlar için de sadece sonu tek sayı ile biten plakalara sahip araçların trafiğe çıkabileceğini açıkladı. Salı günü de sadece çift sayı ile biten plakalı araçlar trafiğe çıkmıştı. Kurala uymayanların 35 Avro ceza ödeyeceği belirtildi. Salı günü 1700 sürücü yasağa uymadığı için cezaya çarptırıldı.

Rüzgar olmaması durumu kötüleştiriyor

Paris Belediye Başkanı Anne Hidalgo, şehrin üzerini örten duman bulutunun, şehir merkezinde araç kullanımını azaltmak gerektiğinin bir kanıtı olduğunu söyledi. Hava kirliliği hem araçlardan salınan egzoz gazları hem de evlerde yakılan odun ateşleri sebebiyle en üst noktaya ulaştı. Rüzgarsız hava koşulları da dumanın dağılmasına yardımcı olmuyor.

AirParif çalışanı Karine Leger “Bu, son 10 yılın en uzun süreli hava kirliliği” diye konuştu. Bir haftadan uzun süredir AirParif bir metreküp havada 80 mikrogramdan fazla parçacık bulunduğunu ve bunun bir kirlilik alarmını tetiklediğini belirtiyor.

Elektrikli araçlara yasak yok

Yollardan yasaklanan araçlara hibrit ya da elektrikli araçlar dahil değil. Ayrıca 3 ya da daha fazla kişi taşıyan araçlar da yasaktan etkilenmiyor. Buna ek olarak yabancı plakalı araçların ve acil durum araçlarının da yasağa dahil edilmediği belirtildi.

Toplu taşıma araçlarına binen ekstra yük sebebiyle bazı aksaklıklar olduğu ifade ediliyor. RER B banliyö treni, bir enerji problemi sebebiyle salı günü uzun süreli gecikmeler yaşadı. Aynı trenin Çarşamba sabahı da bir süre kullanım dışı kaldığı belirtildi. Çarşamba günü Gare du Nord’dan kalkan trenler, elektrik kesintisi sebebiyle iptal edildi.

Yasak devam ediyor

Paris Valisi Michel Cadot, gerekli olursa yasağın üçüncü gün de devam edeceğini belirtmişti. Cadot “Meteorolojik durum ve gaz salınımı bu şekilde devam ettiği sürece kirliliğin sonunu görmemiz mümkün değil” şeklinde konuştu. Çarşamba günü yapılan açıklama ile yasağın devam edeceği ifade edilirken Fransa’nın bir diğer büyük şehri Lyon da tarihinde ilk kez benzer bir trafik yasağını uygulamaya karar verdi. Lyon’da Cuma günü sonu çift sayı ile biten araçlar trafiğe çıkamayacak.

Benzer trafik azaltma önlemleri Çinli yetkililer tarafından Pekin’deki ‘kırmızı alarm’ seviyesindeki hava kirliliğine karşı da kullanılmıştı. Hindistan’ın Yeni Delhi şehri de hava kirliliğinden nasibini alan şehirler arasında. Problemin devam etmesi okulların kapanmasına ve endüstriyel çalışmaların durdurulmasına sebep olabilir.

Kaynak: Independent

Paris'te geçtiğimiz haftadan bu yana yaşanan hava kirliliği artışının ardından yetkililer harekete geçti. Trafikteki egzoz gazı salınımını azaltmak amacıyla toplu taşımayı ücretsiz hale getiren yönetim, şehir merkezine sadece plakasının sonu çift sayı ile biten araçların girmesine izin veriyor. Salı gününden bu yana tek ve çift rakamlı araçlar dönüşümlü olarak şehir merkezine girebiliyor. Gelen verilere göre bu kirlilik son 10 yılın en kötü hava kirliliği. Durumun iyiye gittiğine dair bir veri elde edilmezken Lyon şehrinde de Cuma gününden itibaren tek-çift plaka uygulaması yapılacağı belirtildi.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği