Paris’te toplu taşıma çocuklara ücretsiz olacak

Eylül ayından itibaren Paris'te toplu taşıma araçları 11 yaşın altındaki herkese ücretsiz, 14-18 yaş arasındakilere de yüzde 50 indirimli olacak.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Parisli ilkokul çocukları bu yıl yaz tatilinden döndükten sonra hayatın kendileri ve aileleri için biraz daha ucuzlaştığını görebilir. Eylül ayından itibaren Paris’te 11 yaşın altındaki herkes toplu taşıma araçlarını ücretsiz kullanabilecek (Fransız vatandaşı olmayanlar dahil). Ayrıca 20 yaşın altındaki tüm engelliler de toplu taşımayı ücretsiz olarak kullanabilecek. 14-18 yaşları arasındaki lise öğrencileri ise toplu taşıma kartları ile yüzde 50 indirimli seyahat edebilecek. Ayrıca indirimli kart sahibi gençler, bisiklet paylaşım programından da ücretsiz faydalanabilecek.

Büyük Paris bölgesinin tamamında geçerli olacak planların yılda 15 milyon Dolar’a malolması bekleniyor. Burada amaç ulaşım sıkıntısı çeken kişilere ucuz alternatifler sunmak. Geçtiğimiz ilkbaharda bölgede, orta gelir düzeyinin altında olan 65 yaşın üzerindeki tüm vatandaşlara ve tüm engellilere, bir yıllık ücretsiz biniş kartı verilmesi planı test edilmişti. Yeni plan ile birlikte ucuz ya da ücretsiz toplu taşıma sunularak ailelerin daha kolay tasarruf yapabilmesi amaçlanıyor.

Kirlilik ve trafiğe de çözüm olabilir

Aslında tek amaç ailelere kolaylık sağlamak değil. Daha fazla aile toplu taşıma kullanırsa, şehir merkezindeki hava kirliliği ve trafik tıkanıklığı da azaltılabilecek. Şehirde uzun süredir otomobilleri şehir merkezinden uzaklaştırmak için planlar yapılıyor, bazı bölgeler trafiğe kapatılırken bazı yollar da daraltılıyordu. Bazı vatandaşlar, bu düzenlemelerin amacının şehir merkezinde oturan zenginleri memnun etmek olduğunu iddia ederek yapılan değişikliklere tepki göstermişti. Banliyölerde yaşayan, nispeten daha düşük gelirli kişilerin otomobil kullanmak zorunda kalmaması için bu yeni plan toplu taşımayı da ucuz bir alternatif olarak sunuyor.

Şehir merkezinde otomobillerin tamamen yasaklanacağına dair söylentiler de mevcut. Bölgeye toplu taşıma ile girişin herkes için erişilebilir olması halkın da desteğini almak için önemli. Şimdilik Paris Şehir Konseyi, Lüksemburg’daki gibi tüm toplu taşıma araçlarını ücretsiz hale getirme fikrini düşünmüyor.

Kaynak: CityLab

Eylül ayından itibaren Paris'te 11 yaşın altındaki herkes toplu taşıma araçlarını ücretsiz kullanabilecek (Fransız vatandaşı olmayanlar dahil). Ayrıca 20 yaşın altındaki tüm engelliler de toplu taşımayı ücretsiz olarak kullanabilecek. 14-18 yaşları arasındaki lise öğrencileri ise toplu taşıma kartları ile yüzde 50 indirimli seyahat edebilecek. Ayrıca indirimli kart sahibi gençler, bisiklet paylaşım programından da ücretsiz faydalanabilecek.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği