Lüksemburg’da toplu taşıma tamamen ücretsiz olacak

Lüksemburg, trafik yoğunluğunu ve arabaların çevresel etkilerini azaltmak için, dünyada toplu taşımayı tamamen ücretsiz yapan ilk ülke olacak.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Lüksemburg, trafik yoğunluğunu ve arabaların çevresel etkilerini azaltmak için, dünyada toplu taşımayı tamamen ücretsiz yapan ilk ülke olacak. 600 bin nüfuslu Avrupa ülkesi, trenler, tramvaylar ve otobüsleri ücretsiz yapma vaadinde bulunan Başbakan Xavier Better önderliğindeki koalisyon hükumetini yakın zamanda yeniden seçti. Plan 2019 yazında uygulanmaya başlayacak.

Ancak planda şu anda netleşmeyen bazı konular var. Örneğin, trenlerdeki birinci ve ikinci sınıf kompartımanların kaldırılması gündemde. Eğer bu kompartımanlar kaldırılmazsa, yolcuların daha iyi seyahat için para ödeyip ödemeyeceği de netlik kazanmış değil.

Her gün on binlerce araç giriş yapıyor

Trafik Lüksemburg’da büyük bir problem. Ülkenin sınırlarından her gün Fransa, Belçika ve Almanya’dan gelen 170 bin kişi (neredeyse ülke nüfusunun üçte biri) geçiyor. 2016’da yayımlanan bir çalışmada başkent Lüksemburg City’de sürücülerin her yıl toplam 33 saati trafikte geçirdiği ifade edilmişti.

Bettel’in merkezci Demokrat partisi, solcu Sosyalist İşçi Partisi ve Yeşiller Partisi’nden oluşan koalisyon hükumeti, çevre koruma uygulamalarının artacağını ve kamu hizmetlerinin geliştirileceğini vadetmişti. Toplu taşımanın ücretsiz olmasıyla halkın otobüs ve treni daha fazla kullanacağı ve yolların otomobiller tarafından tıkanmayacağı düşünülüyor.

20 yaşın altındakilere ücretsizdi

Çocuklar ve 20 yaşın altındaki gençler zaten bu yıl alınan bir kararla toplu taşımayı ücretsiz kullanabiliyordu. Toplu taşıma ücretleri ayrıca ülke genelinde düşük bir ücrette sabitlenmişti. Buna göre iki saatlik yolculuk 2,20 Dolar’a (11,7 Lira) gerçekleştirilebiliyordu.

Ulaşım vaatlerinin dışında Bettel’in yeni koalisyon hükumeti ayrıca esrarın yasallaşması ve iki yeni resmi tatil gününün uygulanması için çalışma yürüteceklerini belirtiyor.

Lüksemburg’un yanı sıra Estonya’nın da ülke genelinde ücretsiz toplu taşıma hizmeti sunma planları bulunuyor. Ülkenin başkenti Talinn’de son 5 yıldır vatandaşlar toplu taşıma hizmetlerinden ücretsiz yararlanabiliyor.

Kaynak: Huffington Post

Lüksemburg, trafik yoğunluğunu ve arabaların çevresel etkilerini azaltmak için, dünyada toplu taşımayı tamamen ücretsiz yapan ilk ülke olacak. 600 bin nüfuslu Avrupa ülkesi, trenler, tramvaylar ve otobüsleri ücretsiz yapma vaadinde bulunan Başbakan Xavier Better önderliğindeki koalisyon hükumetini yakın zamanda yeniden seçti. Plan 2019 yazında uygulamanmaya başlayacak.

2 Yorum

  • Her yıl 33 saat bir şey değil ya. Ben o süreyi 2 haftada çıkartıyorum.

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği