Uzay yarışına Lüksemburg da katıldı

Avrupa'nın en küçük ülkelerinden biri olan Lüksemburg, gök taşı madenciliği için uzay araştırmaları şirketi Deep Space Industries ile anlaştı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Uzay araştırmaları şirketi Deep Space, Lüksemburg devleti ve Lüksemburg Ulusal Kredi ve Yarıtım Kurumu ile gök taşı madenciliği anlaşması imzaladı. Lüksemburg’un başlattığı spaceresources.lu girişiminin bir parçası olarak imzalanan anlaşma ile uzay kaynaklarının Dünya’ya getirilmesi konusunda yapılacak ar-ge çalışmaları için işbirliği yapılması kararlaştırıldı.

Lüksemburg’un resmi uzay programı LuxIMPULSE dahilinde gerçekleştirilecek projelerle, gelecekte en önemli ham madde kaynaklarından birisi olması beklenen uzay madenciliği konusunda önemli bir adım atılmış oldu. Lüksemburg Başbakan Yardımcısı ve Ekonomi Bakanı Étienne Schneider, “Deep Space Industries ile yaptığımız anlaşma, Lüksemburg yönetiminin spaceresources.lu kapsamında uzay kaynaklarının araştırılmasına ve geleceğine dair attığı kararlı adımların bir kanıtı niteliğindedir” şeklinde konuştu.

Bu anlaşmanın ilk meyvelerinden birisi, alçak yörünge teknolojisi görevi Prospector-X olacak. Bu teknoloji, şirketin gelecekte yapacağı derin uzay kaynakları keşif görevlerinin başarısında oldukça etkili olacak. Prospector-X uzay aracı, Deep Space Industries’in Lüksemburg’daki yeni ana merkezinde, ABD’li ve diğer uluslararası ortakların işbirliği ile yapılacak. Projeye Lüksemburg Üniversitesi’nin Disiplinlerarası Emniyet, Güvenilirlik ve Güven Merkezi (SnT) de katkıda bulunacak.

Deep Space başarılarına bir yenisini ekledi

Deep Space Industries CEO’su Daniel Faber “Lüksemburg’un gök taşı kaynağı ekonomisine yönelik attığı somut adımlardan oldukça etkilendik. Prospector-X için Lüksemburg ile işbirliği yapmak, düşük maliyetli derin uzay operasyonları için gerekli bir çok önemli teknolojinin kısa sürede geliştirilebilmesi anlamına gelecek” diyerek anlaşmadan duyduğu memnuniyeti ifade etti.

Bu ilk uzay aracı görevinin dışında DSI ve Lüksemburg teknolojide yenilik ve uluslararası işbiliğine dayalı ekonomik gelişme odaklı uzun soluklu bir ortaklık geliştiriyor.

Bu açıklama DSI ile NASA arasında geçtiğimiz günlerde yapılan iki anlaşmanın ve şirketin yaptığı başarılı bir yörünge deneyinin ardından imzalandı. Yörüngede yapılan deneyin uzay madenciliğinde kullanılacak robotların geliştirilmesinde önemli bir adım olduğu vurgulanıyor.

Lüksemburg devleti ve uzay araştırmaları şirketi Deep Space Industries, göktaşı madenciliği için işbirliği yapma konusunda anlaşma imzaladı. Lüksemburg'un resmi uzay programı LuxIMPULSE dahilinde yapılan anlaşma kapsamında ilk olarak Prospector-X uzay aracı projesi gerçekleştirilecek.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği