Uzayın ilk yakıt istasyonu

United Launch Alliance, Dünya yörüngesinde kuraulacak bir platformda uzay araçlarına, uzaydan elde edilmiş yakıtları satabileceğini duyurdu.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Lockheed Martin ve Boeing ortak girişimi United Launch Alliance (ULA) önümüzdeki 30 yıl içinde Dünya yörüngesinde çalışan ve kendi kendine devam edebilen 1.000 kişilik bir ekonomi kurmayı planladığını açıkladı. Cislunar 1000 Vision adı verilen girişim ACES adı verilen bir maddenin kullanımını öngörüyor. Bu sıvı oksijen/sıvı hidrojen üst kademesi tekrar kullanılabilir olacak ve muhtemelen Ay’dan ya da gök taşlarından çıkarılan su kullanılarak yenilenecek.

Cislunar 1000 Vision için detaylı bir yol haritası 7-9 Haziran tarihlerinde gerçekleştirilen Uzay Kaynakları Yuvarlak Masa Toplantısı ve Gezegen ve Yüzey Madenciliği Bilimi Sempozyumu‘nda kararlaştırıldı.

Uzay araçları için yakıt istasyonu görevi görecek bu yapı sayesinde uzay yolculukları çok daha ucuza mal edilebilecek. Dünya’dan çıkan uzay araçları sadece bu istasyona gelebilecek kadar yakıt depolayacak. Böylece kilolarca yakıtı Dünya dışına taşımak için ekstra enerji harcanmayacak. İstasyonda bulunan ve tekrar kullanılabilir şekilde tasarlanacak olan kalkış rampası sayesinde uzay araçları yolculuğuna kaldığı yerden devam edebilecek.

Artık tek müşteri devlet kurumları değil

Bugüne kadar yerinde kaynak kullanımı (ISRU) için gerekli talebin oluşmadığını belirten Colorado Madencilik Okulu, Uzay Kaynakları Merkezi Yöneticisi Angel Abbud-Madrid, “Bu endüstri için gerekli üç şey var: tekrar üretilebilir kaynak, bu kaynağı yeniden üretmek için gerekli teknoloji ve kaynağı satın alacak müşteri. Şimdiye dek müşteriler sadece devlet yönetimleriydi. Bu yüzden kimse bu teknolojileri üretmek için uğraşmıyordu ancak ULA, kendi istasyonunda bu kaynakları kullanma planlarını açıkladı. Bu yeni bir dönemin başlangıcı olabilir” şeklinde konuştu.

ULA Başkan Yardımcısı George Sowers yaptığı açıklamada müşterilerin bu yakıtın kilogramı için 3 bin dolar ödeyebileceklerini belirtti. Şu anda Ay yüzeyinde yakıtın kilogram değerinin 500 dolar olduğunu belirten Sowers, gök taşı madenciliği uzmanları ile yaptığı görüşmeler sonucunda, ULA’in istasyonda bu yakıtın kilogramı için 1.000 dolar ödeyeceğini ifade etti.

Bu rakamlar şimdilik tahmini olarak belirtilse de gelecekte uzay madenciliğine el atmak isteyecek şirketlerin uzun vadeli planlar yapabilmesi için önemli. Geçmişte bu piyasanın tek müşterisi olan uzay ajanslarının sabit bir bütçesinin olmaması, projelerinin sürekli ertelenmesi ve siyasi kararlardan çok fazla etkilenmesi sebebiyle özel sektör şirketleri bu alana el atmaktan çekiniyordu. Artık ULA gibi bir müşteri olduğunu bilmek diğer şirketlerin de uzay madenciliğine yönelmesini sağlayabilir.

cislunar-1000Lockheed Martin ve Boeing ortak girişimi olan United Launch Alliance (ULA), Dünya'nın yörüngesine yerleştirilecek bir platformun uzay araçlarının yakıt ikmali yapması için kullanılabileceğini açıkladı. Bu platform için gök taşlarından ve Ay'dan toplanacak kaynaklarla elde edilen yakıtları satın alabileceğini belirten şirket, yakıt fiyatları için tahmini rakamlar açıkladı. Daha önce uzaydan elde edilecek kaynakların tek müşterisi devlet kuruluşları olduğu için, uzay madenciliğine sıcak bakmayan özel şirketler artık bu sektöre adım atıp ULA ile iş birliği içinde çalışabilecek.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği