Amazon, Ay’da da sizi yalnız bırakmayacak

Blue Moon adlı bir uzay aracı geliştirme planı olan Blue Origin, Ay’a kargo taşımak istiyor. Yani Amazon yakında Ay’a da teslimat yapmaya başlayabilir.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Yeni ABD yönetiminin Ay’a olan ilgisine yatırım yapmayı düşünen tek şirket SpaceX değil. Jeff Bezos’un uzay şirketi Blue Origin’in de benzer planları var. Blue Moon (Mavi Ay) adı verilen bir uzay aracı geliştirme planı olan şirket bu araçla Ay’a iniş yapmak ve bu yolculuklarda kargo taşımak istiyor. Yani Amazon yakında Ay’a da teslimat yapmaya başlayabilir. 2020’lerin ortasına doğru gerçekleşmesi beklenen bu plan ile Ay’a bilimsel araçlar ve gezgin robotlar da gönderilebilir.

Washington Post’un haberine göre şirket bu planı açıkladığı 7 sayfalık bir dosyayı NASA yetkililerine ve Trump’ın ekibine iletti. Dosyada Blue Moon’un 4500 kilograma kadar kargoyu uzaya taşıyabileceği ve Space Launch System, Atlas V ya da New Glenn roketleri ile fırlatılabileceği ifade ediliyor.

Şirket, New Shepard roketlerini dikey olarak indirme konusunda edindiği tecrübeleri, Blue Moon’u Ay yüzeyine indirmek için de kullanabilir. Hatta sunulan dosyada gösterilen yeni uzay aracının, New Shepard’ın değiştirilmiş bir versiyonuna benzediği ifade ediliyor.

Ay’ın güney kutbuna iniş yapılacak

Blue Origin Ay’da iniş alanı olarak, Ay’ın güney kutbunda yer alan ve sürekli olarak güneş gören Shackleton kraterini seçti. Bu bölge hem uzay aracının güneş panellerinin sürekli güneş ışığı almasını sağlayacak hem de bölgede bulunan su buzunun roket yakıtına dönüştürülme ihtimali var.

Bezos projenin ilk görevinin 2020’nin Temmuz ayında gerçekleşebileceğini ancak NASA’nın desteğine ihtiyaç duyduklarını dile getiriyor. Washington Post’a gönderdiği e-postada Bezos şunları söylüyor:

“ABD için Ay’a geri dönme vakti geldi. Bu kez kalıcı olarak gideceğiz. Daima insan bulunan bir uzay yerleşimi, ulaşılması zor ama değerli bir hedef. Bir çok kişinin bu konuda heyecanlı olduğunu hissedebiliyorum. Sıvı hidrojen uzmanlığımız ve dikey iniş konusundaki deneyimlerimiz, Ay’a inebilecek bir uzay aracı görevi için müömkün olan en hızlı yöntemi sunuyor. NASA ile birlikte kendi paramla da bu alana yatırım yapmaya hazırım.”

Diğer planlar

NASA’nın tabii ki bu alanda kendi planları da var. Yakın zamanda yapılan açıklamada Space Launch System ile yapılacak ilk görevde Ay’ın etrafında 10 tur atılmasının amaçlandığı ifade edilmişti. SpaceX de benzer bir görevi, turistik amaçlı olarak gerçekleştirmeyi planlıyor. Bigelow Aerospace ise Uluslararası Uzay İstasyonu’nun şişirilebilir yaşam ortamının bir benzerini Ay’ın yörüngesine yerleştirme planları yapıyor. United Launch Alliance ise Ay’ın yörüngesinde bir ulaşım ağı kurmayı amaçlıyor.

Kaynak: Engadget

Yeni ABD yönetiminin Ay’a olan ilgisine yatırım yapmayı düşünen tek şirket SpaceX değil. Jeff Bezos’un uzay şirketi Blue Origin’in de benzer planları var. Blue Moon (Mavi Ay) adı verilen bir uzay aracı geliştirme planı olan şirket bu araçla Ay’a iniş yapmak ve bu yolculuklarda kargo taşımak istiyor. Yani Amazon yakında Ay’a da teslimat yapmaya başlayabilir. 2020’lerin ortasına doğru gerçekleşmesi beklenen bu plan ile Ay’a bilimsel araçlar ve gezgin robotlar da gönderilebilir. Şirket bu plan için NASA ile iş birliği yapmak istiyor ancak NASA’nın da kendi Ay projeleri var.3 yanıt

Yorumunuz: