Blue Origin’in kapsül tasarımları paylaşıldı

Blue Origin adlı roket şirketinin sahibi Jeff Bezos, macera sever turistleri uzaya götürmesi planlanan kapsül konseptine dair yeni görselleri açıkladı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Amazon’un ve Blue Origin adlı roket şirketinin sahibi Jeff Bezos, macera sever turistleri uzaya götürmesi planlanan kapsül konseptine dair yeni görselleri açıkladı. Fotoğraflar ve ilüstrasyonların, uzay aracının son haline oldukça yakın olduğu belirtiliyor. Bezos, “Kapsülün iç kısmını; hassas cihaz mühendisliği, güvenlik ve konforu göz önünde bulundurarak tasarladık. Buradan göz atabilirsiniz.” diyerek görselleri paylaştı.

Blue Origin, kapsülün uçuşa hazır versiyonunu yeniden kullanılabilen, sıvı yakıtlı New Shepard roket sisteminin ucuna yerleştirerek uzaya fırlatmayı düşünüyor. Her bir uçuşta kapsülde birkaç zengin uzay turisti bulunacak ve bu turistler yaklaşık 11 dakikalık bir seyahatle Dünya’dan 100 kilometre uzaklaşacak.

Dört dakikalık düşüş deneyimi

Roket yükselişinin en üst noktasına geldiği zaman kapsülü bırakacak. Bu andan itibaren yolcular kapsülün içinde Dünya’ya doğru ağırlıksız bir şekilde düşmeye başlayacak. Atmosferin dışından Dünya’ya bakan yolcular eşsiz bir manzarayı canlı bir şekilde izleme fırsatı bulacak.

Her koltuğun önünde bir pencere bulunduğunu belirten Bezos, ayrıca bu pencerelerin bugüne kadar herhangi bir uzay aracında bulunan en büyük pencereler olduğunu ifade etti.

Yolcuların düşüşünü yavaşlatmak için açılacak paraşütler, kapsülün yere sorunsuz bir şekilde inmesini sağlayacak. Öte yandan New Shepard roketi, kendisini yeni bir kapsülde yolcuları uzaya taşımak için istasyona indirecek. Roketin yeniden kullanılabilme özelliği uzay turizmini mümkün hale getiren en önemli noktalardan birisi.

Uzay Sempozyumu’nda sergilenecek

3-6 Nisan tarihleri arasında ABD’nin Colorado eyaletinde gerçekleştirilecek olan 33. Uzay Sempozyumu’nda, uzay aracının bir benzeri gösterilecek. Orijinaline oldukça benzeyen bu model, daha önce 5 kez uzaya gidip gelmiş olan yeniden kullanılabilir New Shepard roketi ile birlikte sergilenecek. Blue Origin ayrıca New Glenn adını verdiği daha büyük bir roket sistemi üzerinde çalışıyor. Bu roketin yörüngeye uydu gibi daha büyük yükleri de taşıyabilmesi amaçlanıyor.

Bezos’un bu açıklamaları, rakibi SpaceX’in Falcon 9 roketlerini yeniden ateşlemesinin hemen öncesinde gerçekleşti. Uzmanlar, SpaceX’in bu fırlatmasının devrim niteliğinde olma ihtimali bulunduğunu ifade ediyor. Yörüngeye kargo ve uydu taşıyabilen Falcon 9, uzaya erişim maliyetini eskiye göre çok daha düşük seviyelere çekebilir.

Kaynak: Business Insider

Amazon'un ve Blue Origin adlı roket şirketinin sahibi Jeff Bezos, macera sever turistleri uzaya götürmesi planlanan kapsül konseptine dair yeni görselleri açıkladı. Fotoğraflar ve ilüstrasyonların, uzay aracının son haline oldukça yakın olduğu belirtiliyor. Bezos, "Kapsülün iç kısmını; hassas cihaz mühendisliği, güvenlik ve konforu göz önünde bulundurarak tasarladık. Buradan göz atabilirsiniz." diyerek görselleri paylaştı.

2 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği