Jeff Bezos: “Dünya’dan Ay’a yol yapacağız”

Jeff Bezos, uzay şirketi Blue Origin'in hedeflerini Beyaz Saray'da yaptığı konuşmada detaylı bir şekilde anlattı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Beyaz Saray’da yapılan kalabalık bir etkinlikte Blue Origin’in kurucusu Jeff Bezos, medya mensupları, yöneticiler, devlet görevlileri ve bir grup ortaokul öğrencisinin önünde konuştu. Bezos 2024’e kadar Ay’a gitme hedeflerinden bahsetti. Blue Origin bu yıl içinde New Shepard roketleriyle uzaya insanlar göndereceğini ve Blue Moon adlı Ay aracını tanıttı. Bezos Blue Moon’un Ay’ın yüzeyindeki kaynakları toplamak için kullanılacağını belirtti.

Sahneye Neil Armstrong’un ünlü “Benim için küçük ama insanlık için büyük bir adım” sözleriyle çıkan Bezos kendi bakış açısını basit bir soruyla açıkladı: “Dünyadaki kısıtlı kaynaklar göz önünde bulundurulduğunda, bir trilyon insan nerede yaşayacak?”

Bezos için bu uzay ütopyasının önündeki tek engel lojistik ve maliyetleri azaltacak altyapının yetersizliği. Bezos “Bizim neslimizin görevi bu altyapıyı kurmak olacak. Uzaya giden bir yol inşa edeceğiz” diye konuştu.

Ay bir yakıt istasyonuna dönüşecek

NASA ve ABD hükumetine göre bu yol önce Ay’dan geçiyor. Bezos’un Ay aracını bu konuşmada tanıtmasının sebeplerinden biri de buydu. ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence, Mart ayında NASA’ya, elinden geleni yaparak Amerikan astronotları Ay’ın yörüngesindeki bir uzay istasyonuna yerleştirmesini ve 2024’e kadar Ay’ın Güney Kutbu’na bir Ay üssü kurulmasını söylemişti. Üssün özellikle Güney Kutbu’nda kurulmasının sebebi ise burada hiç güneş görmeyen buz kütlelerinin olması. NASA buradan elde edeceği oksijeni, uzay gemileri için yakıt olarak kullanmak istiyor. Böylece uzaya yapılacak diğer görevlerde Ay bir yakıt istasyonu görevi görebilecek. Bazı girişimler şimdiden oksijeni yakıt olarak kullanabilecek uzay araçları geliştirmeye başladı.

Blue Origin etkinlikte Ay aracının yanı sıra iki yeni uzay aracı daha geliştirdiğini belirtti. New Shepard, yörüngeye ulaşmayan kısa süreli uçuşlar için geliştirildi. Yörüngeye büyük uydular taşıma işini ise New Glenn adlı uzay aracı gerçekleştirecek. New Glenn 2021’de fırlatılacak ve 45 ton yükü Dünya’nın alçak yörüngesine taşıyabilecek. Her iki roket platformu da yeniden kullanılabilecek şekilde tasarlandı.

New Shepard ile uzay turizmi yapılacak

Geçtiğimiz hafta Blue Origin, New Shepard’ın 11. görevini tamamlamıştı. Roket üzerinde 38 adet deneyle alçak yörüngeye fırlatıldıktan sonra yere iniş yaptı. New Shepard 100 kilometre yüksekliğe çıkabiliyor. Bu noktadan sonra kapsülü roketten ayrılıyor ve sahip olduğu ivmeyle birlikte yukarı gitmeye devam ediyor. Rokette bulunan deneyler (ya da gelecekte insanlar) birkaç dakika boyunca yer çekimsiz ortama maruz kalıyor. Daha sonra kapsül Dünya’ya inmeye başlıyor. Üç adet paraşüt kapsülün inişini yavaşlatıyor. New Shepard roketi ise bağımsız olarak, açılabilir payandalara iniş yapıyor.

Bezos bu fırlatma platformunu uzay turizmi için de kullanmak istiyor. Biletlerin 200 bin ila 300 bin Dolar olacağı belirtiliyor. Bezos konuşmasında “Ay’a geri dönmenin vakti geldi. Bu kez orada kalmak için gidiyoruz.” dedi.

Kaynak: Tech Crunch

Beyaz Saray'da yapılan kalabalık bir etkinlikte Blue Origin'in kurucusu Jeff Bezos, medya mensupları, yöneticiler, devlet görevlileri ve bir grup ortaokul öğrencisinin önünde konuştu. Bezos 2024'e kadar Ay'a gitme hedeflerinden bahsetti. Blue Origin bu yıl içinde New Shepard roketleriyle uzaya insanlar göndereceğini ve Blue Moon adlı Ay aracını tanıttı. Bezos Blue Moon'un Ay'ın yüzeyindeki kaynakları toplamak için kullanılacağını belirtti. Bezos ayrıca şirketin uzay araçlarını uzay turizmi için de kullanmak istiyor.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği