Kalbin en ‘karşı konulmaz’ ilacı

Uluslararası araştırmacılar tarafından gerçekleştirilen bir çalışmada her gün çikolata tüketmenin kalp sağlığını korumaya yardımcı olduğu keşfedildi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Lüksemburg, Avustralya, İngiltere ve ABD’den araştırmacıların bir araya gelerek gerçekleştirdiği, ‘Lüksemburg’daki Kardiyovasküler Riskin İncelenmesi’ adlı çalışmada, çikolata tüketiminin kalp rahatsızlıklarına etkisi araştırıldı. Çalışmanın sonucunda kakao bazlı gıdaların kalp sağlığına katkıda bulunduğu sonucuna ulaşıldı.

Yaşları 18 ila 69 arasında değişen bin 153 yetişkin ile gerçekleştirilen araştırmada, günde 100 gram (ortalama bir paket) çikolata yiyenlerin insülin direncinde düşüş ve karaciğer enzimlerinde gelişme gözlendi. İnsüline duyarlılık kalp rahatsızlıklarının gelişmesinde önemli bir etmen olarak görülüyor.

Araştırmada katılımcıların yeme içme alışkanlıkları, sosyoekonomik durumları ve eğitim seviyeleri de göz önünde bulunduruldu. Özellikle, içinde yüksek oranda polifenol bulunduğu bilinen çay ve kahveyi sık olarak tüketen katılımcıların bu alışkanlıklarının, çikolatanın faydalı etkilerini ortaya çıkarmaya yardımcı olabileceği ifade edildi.

Sağlıklı yaşayanlar daha çok çikolata yiyor

Katılımcıların yüzde 80’i günde ortalama 25 gram çikolata yediğini ifade ederken bu katılımcıların genellikle daha genç, daha aktif oldukları ve eğitim seviyelerinin daha yüksek olduğu görüldü. Araştırmacılardan Ala’a Alkerwi, “Çikolata tüketimi, daha sağlıklı bir yaşam tarzına ve daha iyi bir sağlık durumuna sahip olan daha olumlu bir sosyodemografik profili de temsil ediyor olabilir.” diye konuştu. Bu yüzden sadece çikolata yiyenlerin sağlıklı olduğu değil, sağlıklı olanların daha fazla çikolata yediği sonucuna da ulaşılabileceği belirtildi.

Araştırma üzerine Bristish Journal of Nutrition’da yayınlanan makalede, vücuda yararlı olanın doğal kakao ürünleri olduğunun ve işlenmiş çikolatanın enerji bakımından oldukça yoğun olduğunun altı çizildi. Bu sebeple çikolata tüketiminin fiziksel aktiviteler ve yeme alışkanlıkları ile dengelenmediğinde kilo alımına yol açabileceği bunun da kalp sağlığını olumsuz etkileyebileceği vurgulandı.

Artık mantıklı bir bahaneniz de olduğuna göre; AFİYET OLSUN!

Lüksemburg’da gerçekleştirilen bir araştırmada günde 100 gram çikolata yiyenlerin insülin direncinin düştüğü ve karaciğer enzimlerinin geliştiği gözlendi. Bu sonuçlara göre düzenli çikolata tüketimi kalp sağlığını korumaya yardımcı ‘olabilir’.Bir yanıt

  1. Alperen Belgic avatarı
    Alperen Belgic

    Abi kakao mu çikolata mı? Sağlıklı olucam diye boşuna şeker yüklemesine girmeyelim.

Yorumunuz: