Sadece yüzde 5 kilo kaybı bile yeterli

Kilo vermek isteyen obez hastalar için en iyi sonuçlar, toplam vücut ağırlığının yüzde 5’ini kaybederek elde edilebiliyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Yeni yapılan bir araştırmaya göre, görece küçük miktarlarda kilo kaybı bile obez bireylerin şeker ve kalp hastalıklarına yakalanma ihtimalini önemli miktarda düşürüyor; karaciğer, yağ ve kas dokularında metabolik fonksiyonların gelişmesine yardımcı oluyor.

Araştırmanın yapıldığı Washington Üniversitesi’nden Samuel Klein “En iyi sonucu ilk yüzde 5’lik kilo kaybıyla alıyorsunuz. Günümüzde obeziteye karşı kullanılan kılavuzlar yüzde 5 ila 10 arasında kilo vermenin faydalı olacağını söylüyor. Ancak yüzde 5 kilo vermek yüzde 10’a göre çok daha kolay. O yüzden hastaların daha kolay olan hedefe yönelmeleri mantıklı” şeklinde konuştu.

Araştırmada, şeker hastalığı olmayan 40 obez bireye rastgele olarak kilosunu muhafaza etmesi veya yüzde 5, 10 ya da 15 oranında kilo vermesi söylendi. Araştırmacılar kilo kaybının öncesinde ve sonrasında tüm vücudu, organ sistemlerini ve hücresel tepkileri incelediler. Daha önce yapılan araştırmalarda kilo kaybının obez bireylerin vücutlarında iyileşmele yol açtığı görülmüştü ancak yüzde 5 kilo kaybı ile daha fazla kilo kaybı arasındaki farkı inceleyen ilk araştırma bu oldu.

Vücut ağırlığının yüzde 5’ini kaybeden 19 katılımcının insülin salgılayan beta hücrelerinde, yağ hücrelerinin insülin duyarlılığında, karaciğerlerinde ve iskelet kas dokularında gelişmeler tespit edildi. Bu katılımcıların 9’u kilo kaybetmeye devam etti ve yüzde 15 kilo kaybına ulaştı. Bu hastalarda da beta hücresinde ve kas hücrelerindeki insülin duyarlılığında gelişme görüldü ancak karaciğerdeki insülin duyarlılığında ya da yağ dokusunda kayda değer bir gelişme görülmedi.

Klein, devam eden kilo kaybının kas yapısında gelişmeyi sağladığını ancak karaciğer ya da yağ dokusu konusunda elde edilebilecek maksimum fayda için yüzde 5 kilo kaybının yeterli olduğunu ifade etti.

Araştırmayı şeker hastalığı olan bireyler üzerinde de denemek istediklerini belirten Klein “Şeker hastaları devam eden kilo kaybına ne şekilde tepki verecek bilmiyoruz. Ancak obezite hastalarına az da olsa kilo vermelerini tavsiye ediyoruz. Örneğin 100 kiloysanız 20 kilo vermek zorunda değilsiniz. Sağlığınızda kayda değer bir sonuç elde etmek için 5 kilo dahi verseniz yeterli olacaktır” şeklinde konuştu.

Washington Üniversitesi'nin yaptığı araştırmaya göre obez bireylerin karaciğer ve yağ dokusunu hastalıklardan korumak için yüzde 5 oranında kilo vermesi yeterli. Yüzde 5'in üzerinde kilo kaybı sadece kas yapısını geliştirmeye yarıyor.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği