Çin’in raysız, otonom trenleri

Çin’in en son ürettiği otonom toplu taşıma aracı; otobüs, tramvay ve trenin özelliklerini bir araya getiriyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Çin’in en son geliştirdiği toplu taşıma modeli, otobüs tramvay ve trenin bir karışımı gibi. Aracın üreticisi CRRC adlı şirket, bu modele ‘akıllı otobüs‘ adını verdi. Fakat aracın özellikleri bundan çok daha fazlası. Tıpkı bir tren gibi modüler olan araca sonradan vagon eklenebiliyor, fakat araç bir otobüs gibi karayolunda seyahat ediyor.

Bu araca dair en güzel şeylerden biri ise, önceden belirlenmiş bir yolda seyahat etmesi ve bu yüzden şoföre ihtiyaç duymaması. Araç, yolda beyaz renkle belirlenmiş noktalardan gitmesini sağlayan özel sensörlere sahip.

CRRC’nin baş mühendisi Feng Jianghua bu durumu “Otobüs için kullanılan sanal bir tren yolu gibi” şeklinde açıklıyor. 30 metre uzunluğundaki araç bütün vagonlarında 300 kadar yolcu taşıma kapasitesine sahip. İhtiyaç halinde vagon eklenebilir ya da çıkarılabilir.

Altyapı çalışması gerektirmediği için, ‘akıllı otobüs’ün normal bir tramvay ya da metrodan daha ucuz olması bekleniyor. Bu sistem Çin’in, tren yolları yapmaya gücü yetmeyen orta büyüklükteki ya da küçük şehirlerinde işe yarayabilir.

Daha hesaplı

Çin devlet medyası Xinhua’nın yayınladığı bir habere göre, standart bir ‘akıllı otobüs’ inşa etmek 2 milyon Dolar’a mal olurken, bir kilometrelik metro yolunu inşa etmek yaklaşık olarak 102 milyon Dolar’a mal oluyor.
2018’de çalışmalarına başlanacak 6,5 kilometrelik bir ‘akıllı otobüs’ yolu, Çin’in Zhuzhou şehrinde inşa edilecek.

Kaynak: Mashable

Çin’in en son ürettiği ‘akıllı otobüs’ adı verilen toplu taşıma aracı; tren, tramvay ve otobüs özelliklerini taşıyor. Tıpkı bir tren gibi vagonları olan araç normal bir otobüs gibi yolda seyahat edebiliyor. Yolda kendisi için belirlenen şeritte yol alan araç, şoföre ihtiyaç duymuyor. Aracın 300 kadar yolcu taşıma kapasitesi olacak. Araca vagon eklenmesi ya da çıkarılması da mümkün. 6.5 kilometrelik bir akıllı otobüs yolunun 2018’de Çin’in Zhuzhou şehrinde inşa edilmesi planlanıyor.

2 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği