DB yolcularını evden aldıracak

Alman demiryolu işletmecisi Deutsche Bahn, yolcuların evleriyle istasyon arasındaki mesafeyi rahat geçirmesi için otonom araçlar kullanacak.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Almanya genelindeki demiryolu trafiğini yöneten devlete ait Deutsche Bahn demiryolları sistemi, evden eve kesintisiz ulaşım için otonom araçları sisteme dahil etmeyi planlıyor. Deutsche Bahn CEO’su Reedier Grube trenlerin zamanı daha etkili kullanması açısından otomobillere iyi bir alternatif olduğunu olduğunu belirterek “Eğer gelecekte otonom araçlar da kullanıcılarına bunu sağlamaya başlarsa, bu araçların kullanıcıları tren kullanmalarına gerek olmadığını düşünebilir. Bu yüzden otonom araçları sistemimize dahil etmemiz gerektiğini düşünüyoruz” şeklinde konuştu.

Trenyolu şirketi, otonom araçları kullanma konusunu kendi içinde bir süredir tartışıyordu. Deutsche Bahn’a ait bir strateji belgesi de çoklu taşımacılığın ve evden eve hizmetin önemini belirterek entegre kara ulaşım sisteminin bir parçası olarak otonom araçların kullanılmasını öneriyor. Bu sistemle birlikte, bir istasyona yaklaştığınızda, bir otonom araç sizin için gönderilerek istasyondan evinize ulaşmanıza yardımcı olabilir.

deutsche bahn

ABD’deki transit işletmeciler, Uber ve Lyft gibi servislerle işbirliği yaparak yolcuların otobüs ve tren duraklarına ulaşması için alternatif bir çözüm üretmişti. Bu yöntem eve ulaşmak için gereken ‘son kilometre’ problemini de çözmüş oluyor. Ancak bu işlem için otonom araç kullanılması hem de bunun ülke genelinde gerçekleştirilmesi bir ilk olacak. Ülkemizde de özellikle otobüs şirketlerinin otogarda inen yolcuların evlerine ulaşmaları için sunduğu ücretsiz şehir içi servis hizmeti aslında aynı sistemin daha az teknolojik bir versiyonu.

Deutsche Bahn bu sistem için halihazırda geliştirilmekte olan otonom araçlardan birini mi kullanacak yoksa kendi otonom araçlarını sıfırdan mı üretecek bilinmiyor. Ancak Almanya’da her köşe başında bir otomobil üreticisi bulmak mümkün olduğu için şirket bu konuda bir problem yaşamayacaktır.

Alman demiryolu işletmecisi Deutsche Bahn, demiryolu sistemine otonom araçları da dahil ederek evden eve kesintisiz ulaşım sağlamak istiyor. Yeni sistemle, otonom araçlar yolcuyu evinden alıp durağa bırakacak ve ineceği durağa geldiğinde bir başka otonom araç yolcuyu duraktan alıp gideceği yere götürecek.

1 Yorum

  • Teknik ve müşteri memnuniyeti olarak düşünüldüğünde ayakta alkışlanır
    Gelecek yüzyılda herşey otomatik olur
    Obezite alarm zilleri çalacak

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği